Cukrovkou ve světě podle odborníků trpí 366 milionů lidí

Cukrovkou ve světě trpí 366 milionů lidí. Z onemocnění se stává stále se zhoršující epidemie. Mezinárodní federace pro diabetes na svém jednání v Lisabonu hovořila o šokujícím výskytu této nemoci, na niž každých sedm vteřin umírá jeden člověk.

Organizace doporučila, aby se experti začali zabývat konkrétními opatřeními, jak situaci řešit. Nejdříve by to mohli být odborníci na chronické choroby, kteří budou jednat příští týden v OSN. Má se posílit financování výzkumu a péče o diabetiky má být poskytována i v malých klinikách.

„Hodiny odtikávají, od jednání v OSN očekáváme čin, který zastaví trvale se zvedající křivku výskytu diabetu,“ sdělil v Lisabonu předseda federace Jean Claude Mbanya.

Podle údajů jeho organizace umírá kvůli cukrovce každoročně 4,6 milionu lidí a zdravotní systémy stojí léčba této nemoci každý rok 465 miliard dolarů (8,3 biliony korun). Do těchto údajů jsou zahrnuty oba typy onemocnění diabetem.

Cukrovka prvního typu je nemocí dětí a mladých lidí, jejichž organismus není schopen produkovat inzulin. Cukrovka druhého typu je častější, vyskytuje se u starších lidí a je spojena často s obezitou. Organismus nemocných sice produkuje hormon inzulin, ale je porušeno jeho vylučování. V krvi stoupá hladina glukózy, což způsobuje chronické komplikace. Při léčbě pomáhá dieta, cvičení a léky, avšak chronicky vysoké hodnoty krevního cukru poškozují nervový systém, vedou k selhání ledvin, oslepnutí a amputacím.

Studie, která vyšla v červnovém čísle odborného časopisu Lancet, tvrdí, že za posledních 30 let se výskyt tohoto onemocnění víc než zdvojnásobil. Někteří z odborníků spojují zvyšování počtu nemocných se všeobecně stárnoucí populací a také s přibýváním obézních lidí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.