Delfíni možná pomohou při hledání léčby diabetu dospělých

Delfíni se zřejmě stanou prvním přirozeným modelem pro studium cukrovky u lidí, protože organismus delfína je schopen kdykoli vyvolat stav podobný diabetu. V odborném časopisu Science o tom informovali američtí vědci.

Delfíni tak mohou poskytnout přirozenou laboratoř pro studium cukrovky II. typu, která vzniká u lidí v dospělosti. Z každoročních úmrtí na celém světě připadá pět procent na vrub právě této nemoci.

V organismu delfína vznikají jevy podobné těm, jaké jsou pozorovány u pacientů s cukrovkou, a příčinou tohoto stavu je podole vědců strava. Jídelníček delfínů je velmi bohatý na bílkoviny, a naopak chudý na uhlohydráty.

„Zatímco pacienti s cukrovkou konzumují ve snaze mít své onemocnění pod kontrolou potraviny bohaté na uhlohydráty, u delfínů se zřejmě vyvinul stav podobný diabetu, díky němuž mohou zůstat na proteinové dietě,“ řekla ředitelka klinického výzkumu americké nadace pro studium mořských savců Stephanie Vennová-Watsonová.

„Důvodem toho, proč tak odlišné druhy vyvinuly podobný fyziologický mechanismus využití cukru, může být velikost mozku, protože u obou jsou to velké orgány, pro jejichž funkci je potřebná vysoká hladina glukózy v krvi,“ dodala.

Další vědci doufají, že cestu k úspěšné léčbě cukrovky ukáže nové studium genomu delfínů.

Z výzkumu, o němž skupina Vennové-Watsonové informuje tento týden na konferenci Amerického sdružení pro podporu vědy (AAAS), také vyplývá, že se u lidí i delfínů mohou objevit podobné nemoci spojované s diabetem, což je resistence na inzulin, porucha vstřebávání železa – hemochromatóza nebo ledvinové kameny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.