Každý desátý Čech má cukrovku, nový web je o rizicích a prevenci

Každý desátý Čech má cukrovku, léčí se jen 800.000, dalších až 350.000 o onemocnění neví. Cukrovka totiž nebolí. I když diabetik nemá žádné obtíže, nemoc mu poškozuje cévy. Riziko úmrtí stoupá na dvojnásobek, cukrovka zkracuje život až o deset let.

Na rizika a prevenci cukrovky upozorňují nové webové stránky www.rok1.cz s názornou hrou, která sleduje život pěti lidí s cukrovkou.

„Pokud se nemoc odhalí včas a pacient dostane moderní léky, lze předejít vzniku závažných zdravotních komplikací,“ řekl předseda Diabetické asociace, přednosta interní kliniky ve Fakultní nemocnici Motol Milan Kvapil.

Cukrovka poškozuje nejprve drobné cévy v oku, ledvinách a nohou. Vede k vysokému tlaku, který u tří čtvrtin diabetiků vyústí v infarkt či mrtvici. Cukrovka je také nejčastější příčinou oslepnutí, 40 procent léčených na umělé ledvině jsou diabetici, upozornila předsedkyně České diabetologické společnosti, přednostka Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny Terezie Pelikánová.

Oba se shodli, že zásadní pro úspěch léčby je spolupráce pacienta s lékařem. „Edukovaný a motivovaný pacient s bezpečnou léčbou se lépe dostane k cíli,“ shrnul Kvapil. Dřívější léčba měla za cíl co nejvíce snížit hladinu cukru. Často se dostavil „přestřelující efekt“, kdy pacient měl příliš nízké hladiny cukru, což může způsobit zástavu srdce a náhlou smrt. „Nyní máme možnosti, jak těmto rizikům bránit,“ řekl Kvapil.

Pacientům se měří kromě aktuální hladiny cukru v krvi také takzvaný dlouhý cukr, neboli glykovaný hemoglobin. Ukazuje průměrné hodnoty cukru za předchozí tři měsíce. Je lepším ukazatelem stavu, výsledek se nedá nijak ovlivnit jednorázovou dietou těsně před měřením.

Hodnoty dlouhého cukru ukazují míru rizika komplikací. Podle nových doporučení odborné společnosti mají lékaři změřit tyto hodnoty každému diabetikovi. Normální hodnoty jsou mezi 2,4 až 4, pokud jsou vyšší, měl by i nově odhalený diabetik, který ještě nemá žádné potíže, dostat léky. Pokud nepomohou, přechází se rovnou na kombinaci tablet s inzulínem.

To je změna oproti dřívějšku, kdy léčba lehčích diabetiků začínala dietou, a když nepomohla, dostal léky a teprve v dalších fázi také inzulín. Cévy však už byly nevratně poškozeny, takže komplikace byly téměř jisté. Dřívější nasazení léčby dává diabetikům lepší vyhlídky, dožívají se pak v podstatě stejného věku jako lidé bez cukrovky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.