Časté dívání na televizi v útlém věku prý škodí i po letech

Kdo chce mít aktivní děti, které nemají problémy s nadváhou a učením, měl by je hlavně během prvních let života držet dál od televize. Dlouhodobá studie provedená v Kanadě ukázala, že příliš mnoho času stráveného u televize v útlém věku mívá dlouhodobé následky. Informuje o tom ve svém nejnovějším vydání americký odborný časopis Archives of Pediatric & Adolescent Medicine.

Conseq Investment Management

Malé děti, jimž rodiče umožnili hledět na obrazovku víc než dvě hodiny denně, měly jako desetileté častěji tendenci k nedostatku pohybu, trpěly nadváhou, byly pasivní ve vyučování a zvlášť velké problémy jim dělala matematika.

„Rané dětství je rozhodující doba pro vývoj mozku a vzniku postojů,“ vysvětlila autorka studie Linda Paganiová z Montrealské univerzity. Společně s kolegy z univerzitních center v kanadském Sainte Justine a v americkém státě Michigan vědkyně sledovala život 1314 dětí. Jejich rodiče přitom měli za úkol zaznamenávat do deníků čas, který jejich děti stráví u televize. „Konzumaci“ televize zaznamenávali od 29. měsíce do 53 měsíce života svých dětí. To odpovídá zhruba věku dva a půl až čtyři a půl roku.

O dalších několik let později požádali vědci učitele pokusných osob, jimž mezitím bylo deset let, o podrobnou zprávu o jejich chování a výkonech ve škole. Ze studie vyplynulo, že děti, které ve sledovaném věku proseděly u televize víc než dvě hodiny denně, se jako žáci ve třídě v průměru o sedm procent méně často hlásily a za svými spolužáky zaostávaly hlavně v matematice.

Obzvlášť nápadné pak bylo, že raní televizní povaleči měli víc problémů se svými spolužáky. Častěji byli odmítáni, vystaveni posměchu nebo dokonce fyzickým útokům.

Kromě toho byli tito žáci o 13 procent méně aktivní o víkendech a méně sportovali. Naopak o deset procent údajně víc mlsali mezi hlavními jídly a jejich hmotnost byla o pět procent vyšší než u žáků, kteří se před léty na televizi tolik dívali.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.