dítě jde s kufříkem, cestuje

Děti autem, letadlem nebo lodí

Přestože je polovina léta už za námi, ještě necelý měsíc prázdnin nás čeká. Chystáte se s rodinou v srpnu na dovolenou? Cesty do zahraničí s sebou přinášejí určitá specifika, která byste neměli opomenout.

Ať už plánujete vyrazit autem do středomořských letovisek, letadlem do exotických krajů, anebo na plavbu jachtou, vždy myslete na bezpečnost svých dětí. V následujícím článku vám přiblížíme několik specifik, která obnáší cestování autem, letadlem nebo lodí.

Do auta nezapomeňte autosedačku, vyřiďte pas dítěti včas

jízda automobilu po silnici

Chorvatsko, Itálie a další destinace na pobřeží Středozemního moře patří mezi oblíbená rodinná letoviska, kam se snadno a za pár hodin dostanete vlastním autem. Nejen proto dnes najdete na jihoevropských plážích nejvíce rodičů s dětmi. Než se ale vydáte na cestu, ověřte si, že jste na ni dostatečně vybaveni. Myslete především na bezpečnost svých malých spolupasažérů. Autosedačka je podle zákona povinná pro děti do výšky 150 cm a váhy 36 kg po celé Evropské unii.

O cestování letadlem s dětmi informujte cestovní kancelář

letadlo dosedá na na runwayPředtím, než se vydáte na letiště, ověřte si cestovní podmínky dané aerolinky. Ve většině případů platí, že dítě do věku dvou let musí cestovat na klíně rodiče. Některé společnosti naopak umožňují autosedačky certifikované pro použití v letadle. O tom, že cestujete s dětmi, proto dejte včas vědět cestovní kanceláři, která vám podá informace o možnostech a službách na daném letu. Potřebujete-li přepravit kočárek, můžete si jej vzít až k letadlu, kde je následně uložen do zavazadlového prostoru a při výstupu opět připraven k použití. Jeho přeprava je zdarma.

 Předtím, než se vydáte na letiště, ověřte si cestovní podmínky dané aerolinky. Ve většině případů platí, že dítě do věku dvou let musí cestovat na klíně rodiče. Některé společnosti naopak umožňují autosedačky certifikované pro použití v letadle. O tom, že cestujete s dětmi, proto dejte včas vědět cestovní kanceláři, která vám podá informace o možnostech a službách na daném letu. Potřebujete-li přepravit kočárek, můžete si jej vzít až k letadlu, kde je následně uložen do zavazadlového prostoru a při výstupu opět připraven k použití. Jeho přeprava je zdarma. Nutnost cestovních dokladů pro děti platí i v tomto případě.

 Na jachtu s vestou a bezpečnostní sítíloď na moři

Jestliže patříte mezi milovníky cestování po vodě, a chcete tentokrát na palubu vzít i své děti, postarejte se především o jejich naprostou bezpečnost. Nad čím se dospělí ani nepozastaví, to může pro dětskou posádku představovat značné riziko. Plavba na jachtě je velkým adrenalinovým zážitkem, je však potřeba seznámit děti se základními pravidly chování na palubě. Stěžejní nutností je nošení záchranné vesty, a to po celou dobu plavby. „Na všechna zábradlí lodi si také nechte nainstalovat bezpečnostní sítě, díky kterým malí neposedové nevypadnou do moře. Pro váš větší klid obalte kajutu i tvrdé předměty na palubě polštáři či jiným měkkým materiálem, aby nedošlo ke zranění. Obzvlášť starostliví rodiče mohou své děti vyzbrojit také cyklistickou helmou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.