V ČR sledují lékaři „na dálku“ srdce více než 650 pacientů

V Česku sledují lékaři přes 650 pacientů se srdečním selháním a závažnými srdečními arytmiemi „na dálku“. Umožňuje jim to systém Home Monitoring. Zpráva o poruchách srdečního rytmu putuje od nemocného k lékaři přes satelit, objeví se mu na mobilu nebo v mailu. Pacient může být kdekoli na světě a může bez obav absolvovat svůj denní program, ať už je v zaměstnání, doma nebo na cestách. Chod srdce srovná defibrilátor nebo kardiostimulátor, který má nemocný voperován.

Na ověřování systému a klinických studiích se v Česku podílelo 20 pracovišť. Systém nyní schválila americká FDA. Přednosta kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesor Josef Kautzner předpokládá, že data ze studií podpoří pojišťovny v rozhodnutí léčbu platit. Zatím hradí monitorování výrobce systému.
Studie potvrdily, že systém snižuje počet ambulantních návštěv při zachování stejné míry bezpečnosti pacienta. U skupiny s dálkovým monitorováním byl celkový počet ambulantních kontrol poloviční ve srovnání se skupinou pacientů docházejících na ambulantní kontroly, přičemž výsledky pacientů byly stejné.
„Zásadním přínosem systému je zkvalitnění péče a menší zatížení kardiologických ambulancí rutinními technickými kontrolami,“ potvrdil profesor Kautzner.
Pokud nastane problém, dostane lékař informaci o poruše rytmu do pěti minut. Pokud je problém větší, pozve si pacienta na kontrolu a upraví mu například dávkování léků, aby poruchy rytmu omezil. Díky informacím z domácího sledování tak může zahájit léčbu včas, řekl docent Milan Kozák z interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.
Pokud naopak lékař dlouhodobě zjišťuje, že srdce pacienta funguje bez problémů, může mu prodloužit interval kontroly. Ušetří se tím čas lékaře, což oceňují zejména v zemích, kde je práce lékařů vysoce honorována. Proto této technologie využívají ve velké míře zejména v USA.
Podle průběžných informací o stavu srdce může lékař předvídat zhoršení a včas upravit léčbu, aby pak pacient nemusel být s problémy přijat do intenzivní péče. Díky tomu se zlepšuje kvalita života nemocného, přitom náklady na léčbu klesají. Zkracuje se i doba pobytu nemocného v intenzivní péči a klesá počet těch, kteří ji potřebují.
Evropská kardiologická společnost doporučuje, aby se telemonitoring stal součástí léčby lidí s poruchami srdečního rytmu. Pacienti se s ním prý cítí bezpečně a jsou klidnější.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.