I kardiaci si mohou dopřát dovolenou u moře

Také lidé s nemocným srdcem si mohou dopřát letní dovolenou u moře, musejí se na to však připravit důkladněji než zdraví výletníci. Velké horko znamená pro ně zvýšenou zátěž. Může je postihnout nevolnost a mohou trpět dušností. Nemoci srdce a cév jsou nejčastějším zdravotním problémem Čechů a jsou na prvním místě příčin úmrtí v Česku.

Odborníci kardiakům radí, aby ještě před odjezdem na dovolenou navštívili ošetřujícího lékaře a probrali s ním, zda je výlet pro ně vhodný. Měli by si nechat napsat dostatek léků, jež užívají.
Nejvhodnější dobou pro pobyt u moře je pro kardiaky září, kdy už nebudou vystaveni takovému žáru. V červenci a srpnu vyšplhá rtuť teploměru u moře vysoko nad 30 stupňů Celsia, září již bývá chladnější. Výhodou je i to, že díky konci sezony bývá pobyt v září levnější.
Při jízdě autem na dovolenou by měl řidič-kardiak dělat častěji přestávky, jeho zdraví neprospívá řídit na dlouhé trase v jednom zátahu. Únava u kardiaků totiž nastupuje rychleji než u zdravých lidí, reakce na nepředvídané situace na silnici se zpomalují a hrozí nehoda. V průběhu cesty by měl kardiak občas zastavit a procvičit si nohy. Předejde tak zdravotním komplikacím, jako jsou městnání krve v nohou a vznik trombózy.
Lidé s nemocným srdcem by se v létě měli držet ve stínu a polostínu. Příhodnější než pobyt u moře proto pro ně bývá pobyt v podhorské oblasti s ne příliš náročným terénem. Mohou se tam věnovat procházkám, jízdě na kole, kondičnímu běhu či rekreačnímu plavání. V pohodě si vylepší kondici. Rozhodně by se měli vyvarovat adrenalinových sportů.
Denně by měli vypít zhruba tři litry tekutin. Odborníci doporučují střídat vodu, ovocné čaje a minerální vody. Varují před sladkými limonádami, džusy, alkoholem a energetickými nápoji. Při sportu a větší fyzické zátěži doporučují pít víc. Nápoje však nesmějí být ledové, lépe je pít vícekrát a po menších dávkách, organismus lépe tekutinu přijme.
Ve velkém horku se obecně doporučuje nejíst těžká jídla. Vhodnější jsou lehce stravitelné pokrmy. Kardiaci, a nejen oni, se v horku lépe cítí, když jsou oblečeni do lehkých a prodyšných materiálů, jež dobře sají a odvádějí pot. V horkých dnech se doporučuje větrat večer a v noci a nechat přes den okna zavřená. V uzavřené místnosti bývá ve vedru méně dusno než venku, zvlášť když jsou okna zakryta žaluziemi či světlými závěsy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.