Miniaturní pumpa dokáže nahradit na tři dny srdce

Čeští kardiochirurgové opět dokázali, že patří ke špičkám ve svém oboru. Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) jako první na světě implantovali pacientovi s akutním selháním srdce dočasnou pumpu. Ta dokáže funkci vlastního srdce kompletně nahradit na celých sedmdesát dva hodin a dává tak chirurgům čas na rozhodnutí o další léčbě.


Pumpa PHP HeartMate je novým typem krátkodobé srdeční podpory. Zavádí se do srdce pacienta s akutním selháním pomocí katetru malým vpichem do tepny v třísle. Díky této metodě dochází k rychlé a efektivní stabilizaci nemocného.

A právě rychlost implantace je jednou z největších výhod této technologie. Důležitá je především u pacientů ve vážném stavu. Po vpichu do tepny v třísle je možné pumpu umístit během pár minut do aortální chlopně v srdci, kde má za úkol pumpovat krev do těla objemem přes čtyři litry za minutu. Tento průtok může být libovolně upravován pomocí řídící konzole, která je k pumpě připojená.

„PHP HeartMate je levostrannou srdeční podporou, která dokáže až na 72 hodin ulevit srdečnímu svalu pacienta – máme tak čas na určení dalšího postupu a můžeme přesněji vyhodnotit míru poškození srdce a další směr léčby. Srdce buď začne díky mechanické podpoře opět fungovat nebo je pacientovi implantována dlouhodobá srdeční podpora s výhledem transplantace srdce,“ vysvětluje ředitel IKEMu MUDr. Aleš Herman, který první dočasnou podporu implantoval.

Víte, že…

První mechanickou podporu srdce v České republice implantovali právě v IKEMu, a to už v roce 2003. Za uplynulých dvanáct let se změnilo mnohé. Pumpy se zmenšily, technologie je stále dokonalejší a fungování efektivnější. Počet pacientů, kteří se kvůli vážnému stavu nedožijí transplantace srdce, se díky nim výrazně snížil. Nemocní se navíc dostávají k zákroku v mnohem lepším stavu, a to zvyšuje jejich šance na dlouhodobé přežití.

Od začátku letošního roku, kdy byl použit první z těchto přístrojů, pomohli lékaři už čtyřem pacientům ve vážném stavu. „Cítil jsem hroznou slabost, zadýchával jsem se, bylo mi opravdu velmi zle. Nebýt té malé pumpičky, dnes bych tady možná nebyl. Dostala mě z nejhoršího. Teď už je mi mnohem lépe a čekám na zařazení na čekací listinu k transplantaci nového srdce,“ říká Jan Borovka, první pacient na světě, který tuto technologii vyzkoušel.

Ačkoliv studie, ke které se momentálně léčba využívá, nepočítá s tím, že by touto metodou mohli být léčeni i nemocní po infarktu, lékaři doufají v opak. Věří, že by tato technologie mohla být v budoucnu nápomocná pro stabilizaci i těch nejtěžších případů. „PHP HeartMate se zatím ukazuje jako metoda, která má pro stabilizaci těch nejvíce nemocných pacientů v akutním kardiogenním šoku velký význam. Doufáme, že postupně budeme moci rozšířit indikační kritéria pro použití této krátkodobé srdeční podpory tak, abychom mohli zahrnout i pacienty po těžkém infarktu myokardu,“ doplňuje doktor Herman.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.