První dva pacienti v Česku dostali včera dopoledne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nový kardiostimulátor, který má delší životnost a sleduje více ukazatelů než dosavadní typy. Umožňuje i dálkový přenos dat o chodu srdce a stavu přístroje. Novinářům to řekl lékař kardiologického oddělení Libor Kameník, který oba nemocné operoval.
„Prvním pacientem je pětapadesátiletá žena, druhým zhruba sedmdesátiletý muž. Pro oba je to už jejich druhý kardiostimulátor. Nový typ je pro ně výhodnější,“ uvedl. Žena měla kromě poruch rytmu také problém s přenosem elektrického vzruchu v srdci a omdlévala. Muž měl časté srdeční zástavy, původní přístroj potřeboval velké množství energie a rychle se vybil.
Kardiostimulační centrum ÚVN voperovalo loni kardiostimulátor 236 pacientům, z nich 224 dostalo svůj první přístroj, u 12 šlo o výměnu. Opakované implantace však zvyšují riziko infekce do operační rány, proto u mladších lidí, kteří nemají žádnou další vážnou chorobu, je podle Kameníka výhodnější nový typ kardiostimulátoru. Mohlo by to být zhruba 30 procent pacientů, kteří tento přístroj potřebují. Podle výrobce vydrží nový typ nejméně 13 let, dosavadní přístroje se měnily v průměru za sedm let.
Kardiostimulátor hlídá chod pacientova srdce a elektrickým výbojem dokáže obnovit jeho správný rytmus. Při zátěži dokáže rytmus zrychlit, aby srdce stačilo potřebám organismu. Lidem s opakovanými zástavami zachraňuje kardiostimulátor život a přidává jim mnoho let poměrně kvalitního žití.
Kardiostimulátor je plochá krabička velikosti 53 krát 44,5 krát 6,5 milimetru, váží 25 gramů. Vkládá se pod kůži prsního svalu pod klíční kostí. Je spojen s elektrodami, které se zavedou žilním systémem skrze podklíčkovou žílu do pravé srdeční komory a pravé síně.
Výhody nového přístroje podle Kameníka zvyšuje to, že umožňuje na dálku sledovat stav pacientova srdce. Pacienti se cítí klidnější. Přístroj nepřetržitě sbírá data a v noci je přenese přes mobilní síť do servisního centra, které je předá lékaři. Ten má hned ráno aktuální data. Pokud zjistí problém, telefonicky si pacienta pozve na kontrolu. Může mu změnit dávkování léků nebo nastavit nově přístroj. Pokud je vše v pořádku, může se naopak interval kontrol v ordinaci prodloužit.
Takzvaný home monitoring doporučuje Evropská kardiologická společnost, podle ní by se měl stát součástí léčby lidí s poruchami srdečního rytmu. V Česku ho poskytuje svým pacientům už řada nemocnic, v Praze kromě ÚVN také Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny.
České zdravotní pojišťovny hradí voperování kardiostimulátoru i samotný přístroj, který podle typu stojí od 40.000 do 135.000 korun. Nehradí dálkové sledování, to platí výrobce. V Německu už odborníci na základě dat o výhodnosti dálkového sledování prosadili, že tamní zdravotní pojišťovny telemonitoring hradí.
Vložit komentář