Novinka v léčbě pacientů postižených fibrilací síní

Kardiologové z Nemocnice Na Homolce představili na odborné konferenci Kardiologický den Petra Niederleho novinku v léčbě pacientů postižených fibrilací síní – mikrofiltr, který se zavede pacientovi do pravé i levé krkavice, aby zde zachytil případnou krevní sraženinu. O možnostech této nové intervenční kardiologické metody na konferenci hovořil primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc.

„Koncem srpna jsme se na zákrok usilovně připravovali v Izraeli. Jedná se o zcela nový způsob léčby pacientů postižených fibrilací síní. Tato porucha srdečního rytmu může totiž v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu. Rizikových je až 20 % těchto pacientů. Aplikace trvalého mikrofiltru je přitom celkem jednoduchý zákrok, který dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, ještě než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít,“ vysvětluje Neužil.

V současné době jsou lékaři při fibrilaci síní odkázáni na dlouhodobé podávání tzv. antikoagulační léčby, tj. farmak, která snižují srážlivost krve a tím i riziko cévní mozkové příhody. Řadě nemocných ale není možné tyto preparáty bezpečně podávat, protože mají nežádoucí účinky. Proto se čím dál tím více uplatňují nefarmakologické přístupy prevence.

Aplikace trvalého mikrofiltru do pravé i levé krkavice (tepen, které přivádějí krev do mozku) se provádí pouze pod kontrolou ultrazvuku a při místním znecitlivění. Operatér zavede filtr do nitra tepny ultratenkou jehlou přes kůži krku. Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny. Oboustranná implantace filtru pro obě krkavice netrvá déle než 20 sekund. Výhodou tohoto výkonu je stálá možnost vytažení filtru, pokud není dosaženo optimální polohy, a filtr se dá vyjmout i 24 hodin po výkonu. Po kontrolním vyšetření následující den je pacient z nemocničního ošetření propuštěn.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.