srdce-cevy-grafika-detail

Výměnu srdeční chlopně dělá Vinohradská nemocnice bez operace

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady začala měnit srdeční chlopně bez operace. Postup se ve světě užívá teprve tři roky, v Česku ho testují také pražský Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Řekla to mluvčí Vinohrad Jana Jelínková. Novou chlopeň tak podle ní mohou dostat i pacienti, kteří by klasickou operaci nemohli podstoupit.

Výměna srdeční chlopně novou metodou se provádí za pomoci hadičky zavedené pacientovi do tepny v oblasti třísel. Tepnou se hadička dostane až do srdce. Odpadá tedy pro pacienta velmi zatěžující operace, která spočívá v rozříznutí hrudníku, zastavení činnosti srdce, převedení krevního oběhu na umělý a rozříznutí srdce.

„Především u starších pacientů s mnoha dalšími chorobami stoupá riziko úmrtí při klasické operaci oproti pacientům bez přidružených chorob až o 50 procent. Zhruba 20 procent pacientů s chorobným zúžením aorty není možné operovat standardně vůbec. Bez operace jim zbývají nanejvýš dva roky života,“ uvedl přednosta kardiologické kliniky profesor Petr Widimský.

Ocenil, že operace novou metodou trvá kratší dobu než standardní operace: bez komplikací zhruba hodinu, klasická operace bez komplikací tři hodiny. Po klasické operaci jsou pacienti v nemocnici sedm až deset dnů, při užití nové metody odcházejí z nemocnice čtyři až pět dní po zákroku.

Ročně přichází do Vinohradské nemocnice 130 až 150 pacientů, kteří trpí chorobným zúžením aorty a potřebují vyměnit chlopeň. Nemocnice nyní vyjednává se zdravotními pojišťovnami, aby nový typ zákroku hradila.

Nová metoda se nazývá perkutánní výměna chlopně. Nejprve se zavede do srdce za pomoci hadičky balonek. Nafoukne se, tím se nefunkční chlopeň roztáhne a její zbytky se přitlačí ke stěně aorty. Pak se do stejného místa zavede pružná samoroztažitelná síťka s umělou chlopní. Síťka se roztáhne, až se přitiskne ke stěně aorty. Umělá chlopeň připevněná na síťce se tím dostane do správné pozice.

Vinohradské kardiocentrum hospitalizuje ročně na 136 lůžkách přes 5000 pacientů s velmi těžkými, většinou akutními srdečními onemocněními.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.