Alergie a rýma u dítěte

Otázka

Dobrý den, prosím moc o radu. Mám 17měsíčního syna, trpí od narození alergií na BKM, do 9 měsíců byl kojen a nyní pije Nutrilon alergy care, dříve měl ekzém, kopřivku, zvracení po požití mléčných jídel, nikdy netrpěl průjmy, měl spíše zácpy a křeče v bříšku, nespavost. Teď, co je větší, snáší už dobře pečivo, kde je syrovátka – dříve vůbec nesměl a nesnášel, pak doktor alergolog mi řekl, že mám postupně zkoušet mléčné výrobky, zkusila jsem jogurt, malý ho nevyzvracel jako dříve, ale začal kýchat a pak se mu spustila rýma – během chvíle, má otázka tedy zní, zda je to možné?

Odpověď

Nedávno měl rýmu měsíc, byl dost zahleněný, i zvracel hleny a pak to samo přešlo. Včera to začalo znovu, nedávala jsem mu nic mléčného, vůbec nevím, co to mohlo vyvolat, zase se mu spouští rýma, je průhledná, taková gelová, nasadila jsem sirup xyzal, kašel přešel, ale ta rýma je pořád. Může to být reakce na nějaké jídlo? Mohla by být taková reakce po celeru nebo dušené šunce? To si jediné uvědomuju, že jedl ten den jinak než obvykle. Vůbec si nevím rady, naposledy to trvalo měsíc a já nevím jak mu pomoci a ani nevím z čeho tu rýmu má, jinak žádné jiné problémy nemá, jen to zahlenění, hodně to v něm chrčí, nemůže dýchat nosem, a když se mu do něj podívám, má ho čistý. Ten den, co to začalo, jsem také pověsila nové záclony, asi už se chytám hloupostí, ale prostě se snažím najít, co to mohlo vyvolat, napadla mě třeba aviváž, ale tu máme i na oblečení. Ještě se chci zeptat, jestli je ta rýma alergická reakce na jídlo, za jak dlouho vymizí a můžu podávat xyzal malému každý den jako prevenci nebo pouze když už je alergická reakce? Předem moc děkuji za radu, budu moc vděčná.

MUDr. Marta Šimůnková:
Jedno je zcela jisté: Váš syn je alergik, rýma a kašel, ekzém i kopřivka jsou projevy tzv. atopie, tedy vrozeného sklonu k alergické reakci, která může být na cokoli, včetně aviváže, celeru, bílkovin kravského mléka, šunky. Trochu se divím alergologovi, který vám doporučil zkoušet mléčné výrobky, radila bych v současném stavu opět všechny mléčné výrobky vysadit a držet se vyzkoušeného jídelníčku. Pokud budete zařazovat novou potravinu, pak vždy jen jednu, aby se vědělo, na co váš syn reaguje alergicky. Vystopovat všechny alergeny je přímo detektivní úkol a psychicky velmi náročné konání.

Chrčení při čistém nosánku, kašel a čistá, vodnatá rýma jsou příznaky zvýšené reaktivity horních dýchacích cest, tedy opět projevem alergie. Když se tyto projevy včas nebudou dostatečně léčit, je poměrně vysoká pravděpodobnost rozvoje astmatu. Optimální by bylo obrátit se na opravdu velmi zkušeného alergologa – pneumologa, který má zkušenosti i s potravinovou alergií (špičkoví odborníci: například prim. MUDr. Martin Fuchs, dětské oddělení FN Bulovka, prof. MUDr. Petr Pohunek, dětská klinika FN Motol, doc. MUDr. Vít Petrů, alergologie Nemocnice Na Homolce – to jen kteří mě napadají). Xyzal – roztok (obvykle se dává až dětem od dvou let), možná vhodnější by byl Aerius sirup dávejte trvale, než bude syn vyšetřen na klinickém pracovišti.