kopřivka, svědění

AUDIO: Dospělých s atopickým ekzémem je více než dětí

Řada rodičů, když přijde se svým dítětem do ordinace kožního lékaře a uslyší diagnózu atopický ekzém, se s překvapením dozví, že stejné onemocnění mají i oni sami. Proč tomu tak je vysvětluje as. MUDr. Štěpánka Čapková.

Evropská Bílá kniha o alergii odhaduje kvalifikovaně počet atopiků na 30 až 40 % populace a počet jedinců s klinickými projevy atopie na 20 až 25 %. Pro evropskou populaci platí odhady, že AD mají 3 % dospělé populace, 12 % předškolních dětí a 16 % dětí do 4 let. Odhaduje se, že v ČR žije 1 až 1,2 milionu pacientů s alergickou rýmou, 0,8 milionu lidí s AD a 0,6 milionu astmatiků.

Mnoho dospělých pacientů uniká diagnóze

Dokládají to i příběhy z dermatologické ordinace, kdy byla stanovena nejprve diagnóza u dítěte a teprve „zpětně“ u jeho rodičů. Proto by mělo platit – Má vaše dítě atopický ekzém? Prohlédněte si svou kůži a kůži druhého rodiče.

Pobledlý mladý muž se suchými šupinkami na víčkách a v okolí nosu přinesl do ordinace čtyřměsíční holčičku se slovy: „Paní doktorko, posílá nás pediatr, protože má podezření na atopický ekzém.“
Kožní lékařka: „Než ji svléknete, abych se na ni mohla podívat, tak mi řekněte, kdo ve vaší rodině má atopický ekzém.“
Otec: „Nikdo.“
Lékařka: „Mýlíte se. Vy máte atopický ekzém…“
Při dalším rozboru situace tatínek doznal, že jej občas svědí ušní boltce a obličej, drsnou a přesušenou kůži v obličeji má několik let.

Při kontrole devítiměsíční holčičky s atopickou dermatitidou si maminka pochvaluje, jak se stav kůže její dcerky zlepšil: „Už má kůži až na několik flíčků docela čistou!“ Lékařka se podívá na její ruce: „Ale ještě musíme udělat něco s vaším ekzémem!“ „Já přece žádný nemám,“ brání se žena. „To je jen vysušená kůže z pracího prášku,“ a schovává rozpraskané ruce s olupující se kůží.

Telefon v ordinaci: „Prosím, můžete nás přeobjednat? Měli jsme přijít na kontrolou s atopickým ekzémem dětí, ale já musím na gynekologii s hrozným svěděním,“ omlouvá se ženský hlas. „Dobrá, přeobjednáme vás, ale víte, že za svědění na intimních místech může také atopický ekzém?“ vysvětluje lékařka. Při další návštěvě kožního lékaře bylo potvrzeno, že matčiny potíže nejsou gynekologického rázu, ale dermatologického.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.