Condylomata u dítěte?

Otázka

Dobrý den, moje 4letá dcerka má již rok a půl condylomata v oblasti řitního otvoru, která se již 11 měsíců od stanovení diagnózy snažíme léčit. Kde k nim přišla, nevím. Já ani manžel je dle vyšetření na kožním a gynekologii nemáme, pohlavně zneužívaná dcerka není a nikdy nebyla, ručník používá na utírání pouze svůj, bazén v době, kdy se u ní objevily příznaky, ještě nenavštěvovala.

Odpověď

Léčba 1krát elektrokauterem. Dále už to kvůli strachu dcerky nebylo možné, proto nám paní doktorka dala Verumal. Potom se bradavičky za pár dní odloupnou, pár měsíců je pokoj, a pak se opět objeví. Nevím co s tím. Moje gynekoložka i naše pediatrička tvrdí, že to condylomata nejsou, ale kožní lékařka, která naši dceru léčí tvrdí, že ano. Histologie prováděna nebyla. Mohla byste mi, prosím, napsat váš názor a další možnosti léčby s ohledem na věk dítěte? Popřípadě poradit nějakého odborníka, který má zkušenost s léčbou condylomat u dětí? Velice mě tento problém trápí. Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Mohu vám poradit jediné, co nejdříve změňte kožní lékařku. Condylomata u dítěte v anogenitální oblasti jsou velmi vzácná, stejně tak jako jiný projev infekce lidským papilomavirem (HPV typů 6 a 11) u dětí, a to laryngeální papilomatóza (výrůstky v hrtanu). Dítě se může infikovat za porodu, při průchodu porodními cestami, má-li matka virus v buňkách sliznice čípku, pochvy nebo zevního genitálu, přičemž viditelné změny u matky nemusí být přítomny. Infekce se může projevit až po dlouhých měsících (někdy i letech) od nákazy.

K průkazu, že jde skutečně o condylomata a tedy i přítomnosti HPV, by bylo dobré udělat vyšetření buněk z „bradavičky“ (HPV testace), která by odlišila condylomata od prosté bradavice (což je taktéž virová infekce), která má sklon sama po čase zmizet. Prosté bradavičky jsou naopak u dětí relativně časté. Dětských kožních lékařů je poměrně málo, mohu doporučit MUDr. Štěpánku Čapkovou (FN Motol), MUDr. Stanislavu Poláškovou (Dermatovenerologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha 2). Velké zkušenosti má prof. MUDr. Jana Hercogová (FN Bulovka) – léčí i dospělé, stejně tak MUDr. Monika Arenbergerová (FN Královské Vinohrady, taktéž léčí i dospělé), v Ostravě MUDr. Radek Litvik (FN).

Bradavice neohrožují vaši dceru na celkovém zdraví, jde však o problém, jak diagnostický rozpor zvládnout psychicky. Myslím, že čím méně bolestivých ošetření a manipulace v této citlivé oblasti, tím lépe.