Obezita krátí život až o 15 let, vliv má genetika i životní styl

Obezita krátí život až o 15 let, přitom obézních v Česku přibývá – obézní je každý čtvrtý dospělý a každý třetí má nadváhu. Problémy s váhou má také 17 procent dětí, řekl předseda České obezitologické společnosti docent Vojtěch Hainer. I když až 70 procent ovlivňuje genetika, záleží podle něj na každém, zda upraví životní styl tak, aby se genetická náchylnost neprojevila. Těžkou obezitu je nutno považovat za nemoc a léčit ji, zdůraznil lékař.

„Obézních je 1,5 milionu dospělých a jejich počet prudce roste, v tom kopírujeme celosvětový trend,“ podotkl Hainer. Obézní jsou častěji nemocní a trpí častěji metabolickými komplikacemi a některými typy nádorů. Průměrné roční náklady na léčbu obézního pacienta dosahují 115.000 korun.
„Náklady na zdravotní péči u závažně obézních jsou trojnásobné oproti nákladům u osob s normální hmotností a tvoří až devět procent z celkových zdravotních výdajů, tedy desítky miliard korun ročně,“ uvedl Hainer. Z obezity se tak podle něj může během několika let stát neřešitelný ekonomický i zdravotnický problém.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.