Noční průjmy s mdlobami a pocením

Otázka

Dobrý den, je mi 24 let a cca od 15 let mne trápí noční průjmy. Dříve se vyskytovaly se silnou nevolností, ale jen cca 2x za rok. Postupně se jejich průběh začal komplikovat – přidaly se mdloby, nestihla jsem doběhnout na WC a omdlela, někdy i několikrát. Nyní se i četnost výskytu zvýšila, od začátku tohoto roku jsem měla takovou příhodu 3x – během nich se už navíc neobejdu bez pomoci druhých. Přítel mne musí doslova podpírat a držet na toaletě, střídavě se vyprazdňuji a mám také pocit na zvracení. Silně se potím, stále omdlévám.

Odpověď

Strávíme takto třeba i jednu hodinu, dokud se můj stav nezlepší. Souvislost se stravou jsem nevypozorovala, krev ani jiné příměsi ve stolici také ne, pouze, že výskyt obtíží nastává vždy mezi 2. a 3. hodinou ranní. V 6 letech jsem byla na operaci oboustranné tříselné kýly, v 8 letech mi byl odstraněn apendix. Po návštěvě praktického lékaře jsem byla odeslána na vyšetření na gastroenterologii, kde po gastroskopii došli pouze k diagnóze lehkého zánětu žaludku. Předepsán Lomac 1-0-1. Měla bych své obtíže řešit i na jiném pracovišti? Obávám se dalších příhod, kdy budu doma sama bez pomoci a dohledu druhých. Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Váš stav by jistě zasluhoval objasnění. Lomac snižuje „překyselení“ žaludku, což pravděpodobně nebude váš problém. Nevím, zda byla provedena i jiná vyšetření, kromě gastroskopie (sono, rozbor krve atp.). Doporučuji provést podrobnější vyšetření po domluvě s praktickým lékařem a pokračovat v gastroenterologickém vyšetření.