V léčbě cukrovky je důležitá psychika pacienta a chuť se léčit

Při léčbě diabetika je důležité zaměřit se vedle podávání léků i na jeho psychiku. Čím více informací má pacient o svém onemocnění, tím má lepší motivaci se léčit, shodli se diabetologové na tiskové konferenci věnované vzdělání v diabetologii.

Myšlenka vzdělávání pracuje s předpokladem, že když pacient pochopí podstatu nemoci a přijme ji, zaujme k léčbě aktivní roli, řekl profesor Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti a zároveň přednosta 1. interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Vzdělávání zahrnuje odborné poznatky psychologické, pedagogické a samozřejmě diabetologické, vysvětlil.

Podle Kvapila není proces vzdělávání pacientů, kterou by měla zvládnout sestra, v České republice dostatečně zaveden. Zlepšit by to měla například právě síť školených sester, kurzy snižování nadváhy nebo celosvětový projekt vzdělávání pomocí takzvaných konverzačních map. Zavedena je bezplatná dialinka 800 112 122.

Diabetes čili cukrovka patří mezi nejrozšířenější onemocnění moderní společnosti. V Česku žije 800.000 diabetiků, většina má cukrovku druhého typu, která souvisí s obezitou, zvýšenou hladinou cholesterolu a vysokým tlakem.

Léčba diabetu představuje nejen významnou zdravotní, ale i ekonomickou zátěž. Roční náklady na léčení cukrovky v Česku představují více než desetinu prostředků určených na zdravotní péči. Každá koruna investovaná do léčby diabetu přitom přináší podle Kvapila čtyřnásobný zisk.

Nespolupracující pacient představuje téměř 6,5 krát větší náklady na léčbu. Jediným společným znakem těchto „drahých“ pacientů je psychická nevyrovnanost, uvedl ředitel Národního endokrinologického a diabetologického ústavu Ľubochňa Jozef Michálek. Podle něho platí bonmot, že další osud pacienta závisí z 85 procent na přístupu jeho samého, z deseti procent na lékaři a z pěti na matce přírodě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.