Cukrovkou trpí tři čtvrtě milionu Čechů

Tři čtvrtě milionu Čechů trpí cukrovkou a každý rok je u 50.000 nově odhalena. Čtvrt milionu dalších o své nemoci neví. Podle předsedy České diabetologické společnosti profesora Milana Kvapila je cukrovka novodobou epidemií, která odebírá zdravotnictví obrovské peníze. Jen na přímou léčbu diabetiků jde 20 miliard korun ročně, což je zhruba osm procent rozpočtu. Na rizika cukrovky upozorní Světový den diabetu, který tradičně připadá na 14. listopadu.

Problémem je podle prof. Kvapila zejména pozdní odhalování nemoci a také to, že nemocní nedodržují léčebný režim. Nejnovější studie přitom potvrdily, že včas zahájená kvalitní léčba snižuje riziko komplikací cukrovky a významně prodlužuje diabetikům život, řekl Kvapil.
„Velký počet diabetiků, u nichž je nemoc zjištěna, nedokáže přijmout skutečnost, že mají chronické onemocnění, nebo jim léčba přináší komplikace v každodenním životě. Raději nemoc popírají, než aby nad ní převzali kontrolu,“ doplnil preventivní kardiolog profesor Richard Češka.
Kvapil zdůraznil, že čím je koncentrace cukru v krvi vyšší, tím více je organismus ohrožen chronickými diabetickými komplikacemi, jako je postižení nervů a oční sítnice, selhání ledvin a ucpávání cév. To může vést až k amputaci nohou. Vyšší je i riziko infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. „Náklady na lékařskou péči jsou u diabetika až pětkrát vyšší než u pacienta s normální hladinou cukru v krvi,“ konstatoval.
Hodnoty cukru v krvi nemají přesáhnout pět milimolů na litr, cukrovka začíná od sedmi. Diabetická asociace ČR nabízí v rámci osvěty zájemcům bezplatné měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi v prodejnách sítě Billa. Nejbližší termín je 6. – 7. listopadu v Praze 6, další 13. – 14. listopadu v Praze 9, kdy se bude měřit také v Liberci. Ve dnech 20. – 21. a 27. – 28. listopadu se bude měřit v Brně, 4. – 5. prosince v Olomouci a 10. – 11. prosince v Plzni.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.