Zubař: Efektivní obranou před kazem je mezizubní čištění

Nejefektivnějším způsobem ochrany před zubním kazem je podle zubaře Davida Urieho z Akademie dentální estetiky denní čištění mezizubních prostor. Právě mezi zuby totiž vzniká až 90 procent všech kazů. Přirozenou součástí čisticí výbavy by měly být podle Urieho mezizubní i klasický kartáček a zubní nit. Za doplněk pak zubař považuje zubní pastu a ústní vodu. Podle něj lidé správnou techniku čištění zubů podceňují.

Podle průzkumu mezi 250 stomatology navštěvuje 66 procent lidí svého zubaře pravidelně dvakrát ročně. Je to o deset procent více než v době předchozího výzkumu v roce 2006. Přesto prý kazů a zánětů dásní neubývá, lidé totiž často nezvládají správnou dentální hygienu.

„Nejčastější postižení, která vznikají v ústech, jsou zánět dásní, paradentóza a zubní kaz,“ řekl Urie. Jde téměř o 90 procent všech problémů se zuby. Kaz i zánět a z něj vyplývající parodontóza mají společného původce: zubní povlak. Vytváří se na zubech prakticky neustále, právě kvůli němu je potřeba čistit si chrup pravidelně. „Stačí 24 hodin bez čištění a povlak začne škodit,“ řekl Urie. Povlak uvolňuje toxické látky a kyseliny, které pak „leptají zub“.

Nejúčinnější odstranění povlaku z povrchu zubu je mechanické čištění pomocí dentálních pomůcek a doplňků. Samotný kartáček přitom nestačí a zubní pasta hraje spíše roli „deodorantu“ než účinné látky. Podle Urieho je hlavní technika pohybů, svým pacientům doporučuje čištění „do šikma“.

Jsou ale jiní zubaři, kteří doporučují krouživé pohyby a podobně. Je to prý individuální věc, stejně jako doba čištění. Někdy se radí, že čištění kartáčkem by mělo trvat deset minut a mezizubním kartáčkem zhruba dvě minuty. O principech čištění by měl pacienta poučit jeho zubař, techniku pak nacvičí s dentálním hygienistou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.