Vážnou plicní chorobu zvanou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou v Česku trpí čtvrt milionu lidí, pomůže odhalit jednoduchý dotazník. Obtíže nemoci přičítají lidé kouření nebo vyššímu věku, skutečný počet pacientů je tedy podle pneumologů trojnásobný.
CHOPN je vleklé onemocnění průdušek, které se po opakovaných zánětech zužují a proudí jimi méně vzduchu. Poškodí plíce, někdy i srdeční funkce. Objevuje se hlavně po 40. roce věku, kdy jí trpí podle celosvětových studií osm až 19 procent lidí, převažují muži.
Do roku 2030 stoupne podle odhadu výskyt nemoci ve světě o 30 procent, CHOPN v té době bude třetí nejčastější příčinou úmrtí. V Česku loni na CHOPN zemřelo 2012 lidí, je to zhruba dvacetkrát víc než na astma.
K lékaři však přicházejí lidé až ve chvíli, kdy je kašel, dušnost a sípání omezují v běžném životě. Přitom včasná diagnóza a dodržování předepsané léčby dokáže zkvalitnit a hlavně prodloužit život nemocného. Výsledky dotazníku by lidé měli přinést svému praktickému lékaři nebo pneumologovi, který jim doporučí další postup.
„Na svého lékaře by se měli obrátit všichni kuřáci, i ti bývalí. Obzvláště pokud je trápí dlouhodobý kašel, dušnost, tlak na hrudi nebo sípání,“ řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.
Diagnózu pomůže potvrdit nebo vyvrátit speciální vyšetření, při kterém se měří objem vzduchu v plicích. Léčba začíná inhalací léků, které krátkodobě rozšiřují průdušky. U těžších stadií nemoci už je nutné pravidelná inhalace léků s dlouhodobým účinkem a dechová rehabilitace. V nejtěžších stadiích bývá dlouhodobě podáván kyslík, části pacientů pomůže až transplantace plic.
Vložit komentář