Více vážně nemocných lidí se díky přístrojům léčí doma

Stále více pacientů s vážnými onemocněními plic, kteří k dýchání potřebují speciální přístroje, se může léčit doma. Domácí ošetřování oproti hospitalizaci šetří náklady a pacient se vyhne stresujícímu nemocničnímu prostředí. Není při něm také potřeba mnoho zdravotnického personálu, kterého je celosvětový nedostatek. Řekli to účastníci Kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) v Českých Budějovicích.

Lidem s chorobami plic doma pomáhá dýchat zařízení s ventilátorem, které jim do dýchacích cest dodává ohřátý a zvlhčený vzduch obohacený kyslíkem. „Je snaha, aby takový člověk žil v domácím rodinném prostředí, měl rodinné příslušníky kolem sebe, kteří se naučí ošetřovat dýchací cesty,“ popsal primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení českobudějovické nemocnice Bohuslav Kuta.
I přes nákladné přístroje pro domácí léčbu je ošetřování mimo nemocnici stále levnější. „Nemocniční péče a koncentrace zdravotnického personálu jsou největšími náklady,“ řekl Ivan Herold ze ČSARIM. Dodal, že ošetřování v rodinném prostředí je trendem i ve světě, částečně také kvůli nedostatku lékařů a sester.
„Každý rok méně a méně zdravotníků vstupuje do systému, dochází k migraci zaměstnanců z východní části Evropy do západní. Ubývá celosvětově zdravotnických profesí,“ řekl Herold. Dodal, že v době krize se lékaře k práci v Česku příliš motivovat nedá, protože v zahraničí dostanou až pětinásobný plat. Lékařům se například vyplatí létat do Velké Británie na několik služeb a zase se vracet domů.
Tématem třídenního anesteziologického kongresu v Českých Budějovicích je také paliativní medicína, která se zaměřuje na zmírnění bolesti a utrpení u nevyléčitelně nemocných pacientů. „Pacienti daleko déle přežívají, jsou závislí na technologiích, jejich stav je kritický a nedaří se ho zlepšit,“ přiblížil Herold. Udržování pacientů, kteří nejsou schopni přežít bez pomoci přístrojů, při životě je podle něj také etickým problémem. Lékaři jsou schopni nahradit funkce ledvin či plic, ale pacient leckdy nemá šanci vrátit se do plnohodnotného života.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.