Unikátní metodu k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), dříve nazývanou rozedma plic, používají lékaři nově v Nemocnici Na Homolce. Pacientovi zavedou do průdušky jednosměrnou umělou chlopeň, která zabrání přístupu nadbytečného vzduchu do plíce, ale zároveň dovolí odchod nežádoucího vzduchu a hlenu z plíce ven. Ve čtvrtek 1. října 2009 provedli úspěšně tento zákrok již čtvrtému pacientovi, uvedl vedoucí lékař Centra plicní endoskopie NNH MUDr. Jiří Votruba.
Zákrok je pro nemocného šetrnější a bezpečnější
„Metoda je oproti klasické chirurgické operaci, při níž se nemocnému otevře hrudník a odstraní část postižených plic, mnohem šetrnější a méně rizikovější. Výhoda je také v tom, že pokud chlopeň nefunguje v organismu správně, dá se bez problému odstranit,“ vysvětlil MUDr. Votruba. Největší efekt této léčby se dostaví za tři až čtyři měsíce po zavedení chlopně.
Jak se zákrok provádí
Průsvitná chlopeň o velikosti přibližně jednoho centimetru se zavádí pacientovi do průdušky v lokálním znecitlivění, zákrok trvá nejdéle hodinu. Dá se provádět i ambulantně. Výsledky jsou zatím velmi dobré. „Všichni tři pacienti, kteří u nás výkon podstoupili, jsou na tom dnes s dýcháním nesrovnatelně lépe,“ uvedl MUDr. Votruba. Doplnil, že jejich věk byl 55 až 75 let.
Tento zákrok provádí Nemocnice Na Homolce zatím jako jediná nejen v ČR, ale i ve střední a východní Evropě. „Ne každý nemocný s rozedmou plic je však pro tento výkon vhodný. Jsou určitá přísná kritéria, která musí splňovat. O tom, zda jim pacient vyhovuje, by měl rozhodnout specializovaný lékař,“ řekl Votruba. Například jedním z kritérií je skutečnost, že CHOPN postihuje převážně horní lalok plíce nemocného.
CHOPN je nemocí hlavně kuřáků
Vzniká opakovaným či dlouhodobým vdechováním toxických látek, nejvíce cigaretového kouře. U nás je chorobou postiženo asi 6–10% populace, celosvětově více než 600 milionů lidí. Ne všichni kuřáci onemocní CHOPN, svoji roli zde hrají ještě genetické dispozice. Jako další rizikové faktory vystupují opakované akutní infekce dýchacích cest a škodlivé vlivy pracovního a životního prostředí.
Nejprve se objevuje dlouhotrvající kašel (chronická bronchitida), později se přidává dušnost, popisovaná jako nedostatek kyslíku, zpočátku jen při námaze, později i v klidu, snižuje se respirační kapacita plic. V pokročilých stadiích dochází k hubnutí a celkovému chátrání. Při každém infekčním onemocnění dýchacích cest může dojít k náhlému zhoršení chronického stavu. Nemocný potřebuje hospitalizaci a podporu dýchání přístroji.
Zanechání kouření prodlouží život nemocného. Nemoc se nezastaví, ale zpomalí se její vývoj a zhoršování všech příznaků i důsledků.
Vložit komentář