V Nemocnici Na Homolce léčí CHOPN zavedením umělé chlopně

Unikátní metodu k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), dříve nazývanou rozedma plic, používají lékaři nově v Nemocnici Na Homolce. Pacientovi zavedou do průdušky jednosměrnou umělou chlopeň, která zabrání přístupu nadbytečného vzduchu do plíce, ale zároveň dovolí odchod nežádoucího vzduchu a hlenu z plíce ven. Ve čtvrtek 1. října 2009 provedli úspěšně tento zákrok již čtvrtému pacientovi, uvedl vedoucí lékař Centra plicní endoskopie NNH MUDr. Jiří Votruba.

Zákrok je pro nemocného šetrnější a bezpečnější

„Metoda je oproti klasické chirurgické operaci, při níž se nemocnému otevře hrudník a odstraní část postižených plic, mnohem šetrnější a méně rizikovější. Výhoda je také v tom, že pokud chlopeň nefunguje v organismu správně, dá se bez problému odstranit,“ vysvětlil MUDr. Votruba. Největší efekt této léčby se dostaví za tři až čtyři měsíce po zavedení chlopně.

Jak se zákrok provádí

Průsvitná chlopeň o velikosti přibližně jednoho centimetru se zavádí pacientovi do průdušky v lokálním znecitlivění, zákrok trvá nejdéle hodinu. Dá se provádět i ambulantně. Výsledky jsou zatím velmi dobré. „Všichni tři pacienti, kteří u nás výkon podstoupili, jsou na tom dnes s dýcháním nesrovnatelně lépe,“ uvedl MUDr. Votruba. Doplnil, že jejich věk byl 55 až 75 let.

Tento zákrok provádí Nemocnice Na Homolce zatím jako jediná nejen v ČR, ale i ve střední a východní Evropě. „Ne každý nemocný s rozedmou plic je však pro tento výkon vhodný. Jsou určitá přísná kritéria, která musí splňovat. O tom, zda jim pacient vyhovuje, by měl rozhodnout specializovaný lékař,“ řekl Votruba. Například jedním z kritérií je skutečnost, že CHOPN postihuje převážně horní lalok plíce nemocného.

CHOPN je nemocí hlavně kuřáků

Vzniká opakovaným či dlouhodobým vdechováním toxických látek, nejvíce cigaretového kouře. U nás je chorobou postiženo asi 6–10% populace, celosvětově více než 600 milionů lidí. Ne všichni kuřáci onemocní CHOPN, svoji roli zde hrají ještě genetické dispozice. Jako další rizikové faktory vystupují opakované akutní infekce dýchacích cest a škodlivé vlivy pracovního a životního prostředí.

Nejprve se objevuje dlouhotrvající kašel (chronická bronchitida), později se přidává dušnost, popisovaná jako nedostatek kyslíku, zpočátku jen při námaze, později i v klidu, snižuje se respirační kapacita plic. V pokročilých stadiích dochází k hubnutí a celkovému chátrání. Při každém infekčním onemocnění dýchacích cest může dojít k náhlému zhoršení chronického stavu. Nemocný potřebuje hospitalizaci a podporu dýchání přístroji.

Zanechání kouření prodlouží život nemocného. Nemoc se nezastaví, ale zpomalí se její vývoj a zhoršování všech příznaků i důsledků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.