leky-potravinove-doplnky

Jak poznat skutečný lék od potravinového doplňku?

Výhradně v síti lékáren Harmonia mají od nynějška všichni zákazníci k dispozici srozumitelnou a viditelnou informaci, zda nakupují léčivý přípravek se zaručeným účinkem, nebo pouze doplněk stravy, který jim nemusí pomoci. Síť Harmonia zvolila jednoduché řešení: barevné rozlišení cenovek.

„Na cenovky se dívá každý, proto jsme je zvolili za rozlišovač. Léčiva mají šedivou cenovku, doplňky stravy bílou a legenda je viditelně umístěna. Obě kategorie jsou tímto jednoduchým opatřením zřetelně oddělené a zákazník na první pohled vidí, z jaké kategorie nakupuje: nemůže si tak zaměnit přípravek k léčbě nebo prevenci, když koupili pouze doplněk stravy, který sice nesmí poškodit zdraví, ale také nemusí pomoci,“ říká PharmDr. Pavel Škvor, odborný zástupce lékárny Harmonia v Trutnově.

Síť lékáren Harmonia jako první lékárenská síť v České republice reagovala na nařízení Evropské unie o zdravotních tvrzeních, které chce omezit zavádějící a klamavé označování doplňků stravy. Právě zřetelné oddělení obou kategorií je výrazným krokem vpřed v informování pacientů. Běžnou praxí lékáren v současné době je totiž to, že doplňky stravy nabízejí společně s volně prodejnými léčivými přípravky. Zákazníci se soustřeďují na svůj zdravotní problém, ale nedokáží při koupi na první pohled rozlišit, co si vlastně kupují, přičemž účinky těchto kategorií mohou být diametrálně rozdílné.

O Lékárnách Harmonia

Síť Lékáren Harmonia je třetím největším lékárenským řetězcem v oblasti volného prodeje léčiv a přípravků na českém trhu a nejmladší sítí. Je řetězcem s jasně definovaným vlastníkem. Lékárny Harmonia jsou ryze českým řetězcem, jsou součástí skupiny Pears Health Cyber. Aktuálně je v síti devět lékáren (Beroun, Krnov, Prostějov, Svitavy, Trutnov, Vyškov, Žďár nad Sázavou, Přerov, Chrudim), do konce roku 2014 společnost plánuje další čtyři (Chrudim, Hranice na Moravě a Vsetín). Lékárny jsou součástí hypermarketů Albert.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.