Stav po CMP

Otázka

Můj přítel (42 let) 2. 1. z ničeho nic zkolaboval. Odvezla ho rychlá do místní nemocnice, kde mi bylo řečeno, že to byla CMP. Během 4 hodin následoval převoz vrtulníkem do FN Ostrava a 6 h operace – diagnóza prasklá mozková výduť. Po dvou dnech následovala další operace, po které řekli, že mu odstranili část spánkového laloku. Jeho stav byl kritický a mozek oteklý. Nedávali mu žádnou šanci. 14. 1. mi volali, že ho převážejí do Frýdku Místku na ARO. Tam na nás občas zareagoval. Po týdnu 22. 1. převezen na JIP. Ale bohužel doktoři říkali, že nereaguje, pravá strana ochrnutá, otok stále byl, tracheostomie – že sám nezvládne dýchat, peg do žaludku – nezvládne nikdy polykat stravu. Prognóza špatná, trvalý ležák.

Odpověď

To si nedovedete představit, jak mi bylo. A ještě se 3 malýma dětmi. 29. 1. převezen na neurologii, otok pomalu upadal, tracheostomie odstraněna – nádherně to rozdýchal,odstraněn peg. Chuť k jídlu vynikající. Na všechno říká taktak. Logopedka říkala, že musíme cvičit. Zítra bude operován, vracejí mu část lebky, kterou mu odebrali. Dokonce se snaží pohnout pravou nohou. Ale žádný doktor mi není schopný říct, co máme dělat dál. Všechno jsem se dozvěděla z knížek a internetu. 26.2 pár dnů před operací ho převezli do LDN a chtějí ho tam převézt znova, ale já s tím nesouhlasím. Chci pro něho rehabilitaci a všelijaká cvičení. V LDN byl na tom psychicky špatně. Už 2 měsíce za ním jezdím každý den a vidím, co všechno dokázal navzdory tomu, co o něm říkají doktoři. Už nevím na koho se obrátit.

MUDr. Marta Šimůnková:
Zkuste se domluvit s nějakým rehabilitačním ústavem (Slapy, Kladruby), kde opravdu dbají na to, aby pacienti jen neleželi, a cvičí s nimi. Je však nutné začít jednání co nejdříve, protože rehabilitační ústavy jsou permanentně plné. Jaký bude výsledný stav, co se podaří rozcvičit, to vám opravdu v současné chvíli nemůže nikdo předpovědět. Držím vám palce!