Vyšetření páteře

Otázka

Dobrý den,je mi 52let. Prosím o přeložení MR páteře. V etáži L4/L5 je disk nesnížen, jeho signál však lehce nižší (incip. chondrosa),je naznačená jeho levostranná protruse, do 3mm. Lehce spondylarthrotické změny. V etáži L5/S1 dle parere st.p. opakovaných operacích, pooperační fibrósní změny vlevo- na jejich podkladě v.s. tlak na kořeny L5 a S1. Disk je výrazně snížen, dále jsou vlevo patrné i dorsální osteofyty. Celková snížená prominence do páteřního kanálu paramediálně a vlevo je max 6mm. pooperační změny L5/S1 vlevo, osteochondrosa zde – blíže vide supra. Děkuji za odpověď

Odpověď

Nález vám mohu přeložit, ale jako všechno laboratorní a přístrojové vyšetření jde jen o pomocné metody. Rozhodující je závěr, který učiní neurolog, když vás vyšetří. Proto berte popis s rezervou.

Mezi 4. a 5. bederním obratlem je ploténka normální výšky, avšak jeví známky opotřebení a je posunuta mírně doleva (max. 3 mm). Ve vyšetřovaném úseku páteře jsou lehké degenerativní změny.

V přechodu mezi bederní páteří a kostí křížovou jsou známky opakovaných operací, pooperační vazivové změny vlevo, které mohou utlačovat nervy, které mezi pátým bederním obratlem a kostí křížovou vystupují z páteře. Ploténka v tomto místě je výrazně nižší a jsou zde patrné i kostní výrůstky vlevo vzadu. Ve středu ploténka nezasahuje do páteřního kanálu, vlevo zasahuje do 6 mm.

Pooperační změny v oblasti přechodu bederní páteře a kosti křížové, degenerativní změny – popsané výše.