V Motole upraví léčbu diabetikovi dle genového vyšetření

Testovat dědičné formy dětské cukrovky a „ušít léčbu na míru“ každému pacientovi umožní nový přístroj, jehož provoz dnes v laboratoři molekulární genetiky pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol zahájil norský velvyslanec Peter Raeder. Přednosta kliniky profesor Jan Lebl řekl, že jde o takzvaný sekvenátor, který umí číst jednotlivé geny a odhalit ten, který způsobuje specifický typ dětské cukrovky. Přístroj byl zakoupen z takzvaných norských fondů.

Přístroj bude sloužit k vyšetření pacientů s monogenním diabetem. Způsobuje ho porucha jednoho genu. Známo je deset různých genů, z nichž každý může nemoc způsobit. Pokud je správně stanoven gen, lze nemoc s úspěchem léčit.
„O nemoci se zatím málo ví, přitom postihuje až pět procent diabetiků. V Česku bychom mohli očekávat kolem 30.000 nemocných. Většina pacientů je vedena pod jinou diagnózou a o své nemoci neví,“ uvedl profesor.
Dosud laboratoř vyšetřovala několik pacientů za týden, přístroj výrazně navýší kapacitu a zkrátí čekání na výsledky. „Hlavní je, že dokážeme genetickým vyšetřením zjistit nemoc často už před jejím projevením a můžeme rozhodnout, jaká léčba je nejlepší. V řadě případů se podaří přerušit léčbu injekcemi inzulínu a převést na léčbu tabletami,“ uvedl profesor. Genetické vyšetření poskytne představu, jak se nemoc bude v průběhu života vyvíjet.
„Pro monogenní diabetes je typické, že se objeví před 25. rokem věku alespoň u někoho v rodině, v každé generaci je někdo s touto nemocí a průběh je u všech rodinných příslušníků podobný,“ shrnul profesor.
Všechny typy cukrovky mají společné to, že pacient má vysokou hladinu krevního cukru. Příčiny, rizika i léčba se liší. Pacienti s cukrovkou prvního typu se musejí vždy léčit inzulínem. Pacienti s cukrovkou druhého typu se mohou léčit jen dietou a někdy tabletami. Nejčastěji jím trpí starší lidé a obézní, protože souvisí s nezdravým životním stylem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.