Civilizační choroby, jak je nazýváme, jako je obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšené hladiny krevních tuků jsou pro zdraví každého člověka nebezpečné samy o sobě. V poslední době však lékaři tyto všechny diagnózy vyřknou u pacienta často najednou. Lékařská terminologie má pro tuto diagnózu název je to „metabolický syndrom“.
Léčení takovýchto pacientů není jednoduché a často bývá málo účinné a mnohdy přímo neúčinné. Lékaři z Nemocnice Na Homolce zahájili nedávno ojedinělou klinickou studii, která by léčbu metabolického syndromu mohla zásadně ovlivnit a přinést zásadní obrat. Kardiologové si vyberou pacienta splňujícího kritéria pro vstup do této studie, neinvazivním výkonem přeruší aktivitu maličké části autonomního nervového systému v těle – takzvaných celiakálních ganglií.
Je až s podivem, že tak minimální zásah do organismu by mohl být zásadním přínosem pro pacienta.
Systém Jupiter
Ojedinělá studie potvrzuje, že podle předpokladu, který studie ověřuje, by toto mohlo být obrovským přínosem pro zdraví pacientů, kteří se marně léčili s vysokým krevním tlakem, ale také řešení cukrovky a tím pádem i snížení tělesné hmotnosti.
„Autonomní, neboli vegetativní nervový systém se podílí na regulaci veškerých pochodů v organismu, které nemůžeme ovlivnit vlastní vůlí. I kdybychom sami u sebe chtěli například zpomalit srdeční tep, snížit tlak krve či donutit trávení, aby pracovalo jinak, než funguje, nepovede se nám to,“ vysvětluje profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, který se studiem autonomního nervového systému ve spojení s léčbou srdečně cévních nemocí zabývá již řadu let.
Kardiologové při zákroku
Kardiologové pražské nemocnice provádí řadu postupů, ke kterým nově přibyl další, zaměřený na deaktivaci celiakálních ganglií. Jde o malé shluky nervových buněk nacházející se v oblasti břicha kolem celiakální tepny (ta odstupuje od břišní aorty a zásobuje okysličenou krví řadu orgánů, včetně žaludku, slinivky a především střeva). „Ověřujeme použití zevního ultrazvukového zdroje. Princip metody spočívá v destrukci celiakálních ganglií za pomoci vysoce fokusovaného, tedy cíleného ultrazvuku s proměnlivým ohniskem. Jedná se o minimálně invazivní katetrizační postup, který je pro pacienta na rozdíl od jiných technik, otevřených operací či opichu ganglií pod kontrolou rentgenu, velice šetrný,“ říká profesor Neužil.
Lékaři zavedou cévní cestou speciální katetr, který je vybavený senzory přesně do místa celiakální arterie. Pacientovi je přiložen k bedrům přístroj, který senzory vnímá a počítačově vyhodnotí kritická místa. Přes kůži se pak silným ultrazvukovým vlněním celiakální ganglia bezbolestně zničí. „Výsledkem by mělo být nejen zásadní úprava krevního tlaku, ale i příznivé ovlivnění dalších metabolických procesů v těle,“ zdůrazňuje profesor Neužil.
Prof. Neužil při zákroku
Po takovém zákroku se zrychlí střevní činnost, stěny nestačí dostatečně dobře pracovávat živiny a pacient hubne. Další změna by měla nastat také v činnosti slinivky břišní, přesněji jejích buněk, které produkují inzulín. Tělo tak začne lépe s inzulínem hospodařit a ochrání tak orgány před nežádoucími projevy cukrovky.
Zatím byly provedeny tři zákroky a u pacientů je patrné snížení krevního tlaku. Léčba u vybraných pacientů je financována v rámci klinické studie. V současnosti jsou vybíráni další vhodní pacienti.
Dobrý den,
je možné objednat manžela ke konzultaci zda je pro něho vhodná léčba metabolického syndromu vaši metodou?
Předem děkuji za odpověď
Michálkova