Vědecký tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd pod vedením Vladimíra Holáně prokázal, že limbální kmenové buňky v oku, které slouží k regeneraci rohovky, je možné úspěšně a poměrně jednoduše izolovat. Nyní hledá možnosti jejich množení v tkáňových kulturách, aby je bylo možné využít k obnově poškozeného povrchu oka. Objev vědci popsali v prestižním světovém časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science.
Lidské oko je jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů a poškození nebo zničení jeho funkce silně snižuje kvalitu života. Oko od vnějšího prostředí odděluje rohovka. Je však vystavena škodlivým vlivům, a tak se často poškodí nebo úplně zničí – například mechanicky, poleptáním či ozářením.
Poškozená rohovka má schopnost se obnovovat z takzvaných kmenových buněk, které sídlí v tenkém pásu mezi rohovkou a spojivkou. Tato oblast se nazývá limbus. Dojde-li k poškození nebo zničení limbu, rohovka možnost obnovy ztratí a přerůstá jinými typy buněk. Tak ale postižený člověk ztrácí schopnost vidění a může oslepnout.
Jedinou možností léčby při ztrátě limbu je jeho transplantace, nebo přenos limbálních kmenových buněk. Prozatím se ale tyto buňky nedařilo izolovat a namnožit mimo organismus. Ví se o nich totiž jen málo. Jsou to malé buňky, které se velmi pomalu spontánně dělí, a teprve poškození rohovky je pro ně signálem k rychlému dělení a k migraci do místa poškození.
Vložit komentář