Vědci separovali kmenové buňky, které obnovují rohovku

Vědecký tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd pod vedením Vladimíra Holáně prokázal, že limbální kmenové buňky v oku, které slouží k regeneraci rohovky, je možné úspěšně a poměrně jednoduše izolovat. Nyní hledá možnosti jejich množení v tkáňových kulturách, aby je bylo možné využít k obnově poškozeného povrchu oka. Objev vědci popsali v prestižním světovém časopise Investigative Ophthalmology and Visual Science.

Lidské oko je jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů a poškození nebo zničení jeho funkce silně snižuje kvalitu života. Oko od vnějšího prostředí odděluje rohovka. Je však vystavena škodlivým vlivům, a tak se často poškodí nebo úplně zničí – například mechanicky, poleptáním či ozářením.
Poškozená rohovka má schopnost se obnovovat z takzvaných kmenových buněk, které sídlí v tenkém pásu mezi rohovkou a spojivkou. Tato oblast se nazývá limbus. Dojde-li k poškození nebo zničení limbu, rohovka možnost obnovy ztratí a přerůstá jinými typy buněk. Tak ale postižený člověk ztrácí schopnost vidění a může oslepnout.
Jedinou možností léčby při ztrátě limbu je jeho transplantace, nebo přenos limbálních kmenových buněk. Prozatím se ale tyto buňky nedařilo izolovat a namnožit mimo organismus. Ví se o nich totiž jen málo. Jsou to malé buňky, které se velmi pomalu spontánně dělí, a teprve poškození rohovky je pro ně signálem k rychlému dělení a k migraci do místa poškození.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.