Oblíbená hudba prý dělá dobře nejen uším, ale i srdci

Příjemná hudba lahodící uším prospívá i srdci. K takovému závěru dospěli američtí vědci, kteří zjistili, že poslouchají-li lidé oblíbenou muziku, jejich cévy se rozšiřují obdobně jako když se smějou nebo užívají léky podporující proudění krve.

„Má to velice působivý efekt,“ tvrdí podle agentury Reuters ředitel preventivní kardiologie medicínského centra na Marylandské univerzitě v Baltimore Michael Miller. „Průměr cév se zlepšil, obdobně jako je tomu při cvičení. Podobný vliv mají léky, jako třeba statiny a ACE inhibitory.“
Když se cévy rozšíří, krev v nich teče plynuleji a je méně pravděpodobné, že by se vytvořily krevní sraženiny, které způsobují srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Pružné cévy také lépe odolávají kornatění tepen.
Millerův tým testoval deset zdravých nekouřících mužů a žen, kterým bylo řečeno, aby si s sebou přinesli svou oblíbenou hudbu. Strávili pak půl hodiny poslechem svých nahrávek a další půl hodiny hudby, která v nich vyvolávala pocit úzkosti. Badatelé současně prováděli ultrazvukové testy zachycující funkci cév.
Pokud lidé naslouchali libě znějící hudbě, průměr jejich cév se zvětšil asi o 26 procent. Pod vlivem hudby, která se jim nelíbila, ve většině případů šlo o heavy metal, se průměr cév zmenšil o šest procent.
Millera prý napadlo, že by mohly mít příjemné melodie příznivý vliv, poté co zjistil, že o plynulejší tok krve se přičiňuje smích.
„Dumal jsem nad tím, pod vlivem čeho ještě bychom se mohli cítit opravdu příjemně – samozřejmě kromě kalorií z tmavé čokolády. A napadla mě hudba… ta mi dělá opravdu dobře,“ vysvětlil vědec.
Většina dobrovolníků zvolila country, ale podle Millera není hudební žánr tak důležitý, jak spíš individuální vkus.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.