Anémie neboli chudokrevnost

Většinou nás jako první asi napadne, že jde o snížené množství krvinek. To je ovšem zapotřebí upřesnit.  Za hlavní kritérium anémie se považuje snížení koncentrace hemoglobinu, což je červené barvivo v červených krvinkách (erytrocytech), které má za úkol přenášet kyslík.
Je-li tedy málo hemoglobinu, je snížena schopnost vázat kyslík, tkáně jsou jím následně nedostatečně zásobovány (hypoxie). Člověk se pak cítí unavený, vyčerpaný, je pobledlý.

Anemický syndrom

Je soubor obtíží a projevů provázejících anémii, které se však objevují až při poklesu hemoglobinu pod určitou hranici.
Příkladem obtíží je:

fyzická únava až pocit vyčerpání
pocit nedostatku dechu i při malé námaze
pocit bušení srdce
hučení v uších
bolesti hlavy
duševní únava až apatie provázená poruchou soustředění a spánku

Anémie vzniklá z nedostatečné tvorby červených krvinek

Vzniká z nedostatku nějaké látky, která je potřeba k tomu, aby se hemoglobin v našem těle vytvořil. Nejčastěji to bývá:

Anemie sideropenická – objevuje se při nedostatku železa v potravě, při chronickém krvácení, při poruše vstřebávání v gastrointes­tinálním traktu a také v těhotenství

Anémie megaloblastová – vzniká při nedostatku vitamínu B12, kyseliny listové anebo obou

  • Perniciózní typ – na vině je porucha vstřebávání vitamínu B12 v důsledku chorob žaludku
  • Neperniciózní typ – jiná příčina špatného vstřebání vitamínu B12

Anémie aplastická – je způsobena útlumem tvorby červených, ale také bílých krvinek a krevních destiček (trombocytů). Bývá důsledkem podání některých léků, působení chemických látek či ozáření. Pacient trpí, kromě základních projevů anémie, i sníženou odolností proti infekcím a krvácivostí.

Anémie vzniklá z nadměrných ztrát červených krvinek

Anémie hemolytická – vzniká při velkých krevních ztrátách nebo z předčasného rozpadu červených krvinek nebo zkrácení jejich přežívání. Při předčasném rozpadu erytrocytů v krvi je charakteristická žloutenka, která vzniká díky zvýšené koncentraci bilirubinu v krvi, což je degradační produkt z uvolněného hemoglobinu.

Hemolytická anémie může být:

  • Vrozená – „chyba“ je ve struktuře červené krvinky, která je pak méně odolná
  • Získaná – krvinky jsou napadány autoprotilátkami, např. po transfuzi jiné krevní skupiny
  • Infekční  – sem spadá například malárie, kdy parazit přenášený komárem napadá červené krvinky a poškozuje je

Pacient může mít obecné příznaky anémie. Může cítit dušnost, únavu, bušení srdce, cítit pálení jazyka, často ubývá na váze. Bledost má žlutý nádech. U těžších případů mohou být přítomny neurologické příznaky, jako je brnění prstů, poruch hlubokého čití, nejistá chůze, pocit slabosti v dolních končetinách.

Jak se preventivně bránit anémii

Můžeme se zaměřit na svůj jídelníček a zvýšit příjem železa, vitamínu B12 a kyseliny listové.
Železo obsahuje červené maso, játra, sušené ovoce, ořechy, sezamová semínka, korýši, cereálie obohacené tímto prvkem.
Vitamín B12 najdeme v červeném mase, játrech, vejcích, rybách.
Kyselina listová je zastoupena v játrech, špenátu, brokolici, hlávkovém salátu, fazolích, obohacených cereáliích, burských oříšcích.

Platí to hlavně pro:

  • všeobecně ženy
  • poté především těhotné a kojící ženy (i ty, které těhotenství teprve zamýšlejí)
  • lidé, kteří pomalu dlouhodobě ztrácejí krev (může tomu tak být u hemoroidů, vředové choroby, chronické onemocnění střev)
  • lidé se střevními onemocněními
  • závislí na alkoholu
  • kuřáci
  • starší osoby
  • vegetariáni, vegani

Kdy a kde hledat pomoc

Běžnější typy anémie mohou být léčeny praktickými lékaři, internisty a pediatry. Závažnější typy anémií by měl vyšetřit a léčit lékař – hematolog. V České republice jsou klinická pracoviště zaměřená na krevní choroby v Praze, Hradci Králové, Plzni, Brně, Olomouci a Ostravě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.