Těžké akné

Otázka

Je mi 43 let a pořád trpím těžkým akné. Jediné, co mi pomáhá, je Diane 35. Děsím se toho, až budu muset antikoncepci vysadit. Už jsem vyzkoušela vše možné kromě Roaccutanu. Pokud budu muset antikoncepci vysadit, co pak? Veškeré úpravy stravy, bylinky, čínská medicína, antibiotika – vše selhává. Jsem nekuřačka, nemám nadváhu ani vysoký tlak, jen lehce zvýšený cholesterol.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Hormon, který je obsažen v Diane-35, cyproteron – acetát, je silným antiandrogenem, který blokuje účinky mužských pohlavních hormonů, které se tvoří v malém množství v těle. Na výskyt akné, zejména těžší, nemá životospráva a alternativní postupy podstatnější vliv. Dobrou zprávou je, že účinky přetrvávají po nějakou dobu i po vysazení a věkem se též hladiny hormonů v těle mění, takže prognóza těžší akné je u většiny pacientek poměrně dobrá.
Antikoncepci nemusíte vysazovat – lze ji užívat dlouhodobě, zejména jste-li nekuřačka. Podobné účinky jako Diane-35, ale slabší, mají přípravky, které obsahují „slabší“ antiandogeny – chlormadinon acetát (Belara), dienogest (Jeanine) a drospirenon (Yadine, YAZ a Yasminelle).
Výskyt těžké akné bývá občas (ne vždy) spojen s chorobou, které se říká syndrom polycystických ovarií – ale to, doufám, váš gynekolog/endokrinolog vyloučil.