Laserová operace očí není vhodná pro každého

S dioptrickou vadou, která vyžaduje nošení brýlí či čoček, se potýká kolem šesti milionů Čechů a jejich počet každým rokem stoupá. Roste i počet těch, kteří se rozhodnou pro odstranění dioptrií laserem. Zákrok ale není vhodný pro každého. Oční chirurgové odmítnou laserovou operaci provést až ve dvaceti procentech případů. I těmto pacientům ale umí moderní oční medicína pomoci.

Laserovou operaci očí podstoupí v Česku kolem 15 tisíc lidí ročně a zájem dále narůstá. Za posledních pět let zhruba o deset procent. „Stále se zvyšuje počet lidí, pro které je nošení dioptrických brýlí či kontaktních čoček obtěžující a nekomfortní. Nošení kontaktních čoček zažívalo v nedávných letech velký boom. Jejich nositelé je však dnes spíše odkládají. Dlouhodobé používání kontaktních čoček může vést k pocitu suchosti očí. Brýle zase mohou překážet například při sportu. Jedním z důvodů zvyšujícího se zájmu o laserové operace je také rychlý vývoj laserové technologie. Ten významně zvyšuje bezpečnost zákroků. Díky inovacím a pokroku v oční medicíně můžeme dnes operovat i případy, které ještě před pěti lety operovatelné nebyly. Větší zájem o odstranění dioptrické vady jsme nyní zaznamenali i v souvislosti s aktuální situací – při nošení roušek dochází k nepříjemnému mlžení brýlí, což je obtěžující a limitující. Pro laserovou korekci se čím dál častěji rozhodují i lidé s nižšími dioptriemi,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Rozhodnout se pro odstranění dioptrické vady pomocí laseru ještě nemusí znamenat, že k němu dojde. Oční chirurgové odmítnou až dvacet procent zájemců. „Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně. Zákrok mu má pomoci, nikoli uškodit. Proto když má lékař jakékoliv pochybnosti, pacienta k laserové operaci nedoporučí. Mezi nejčastější důvody patří parametry rohovky – pokud je tenká, nepravidelná, asymetrická nebo má jiné atypické parametry. Dále pak nestabilní dioptrická vada nebo probíhající oční onemocnění jako šedý zákal nebo změny na sítnici. Překážku může představovat i takzvaný syndrom suchého oka, který je v populaci čím dál častější. Pokud není laserová operace možná, lze přistoupit k výměně nitrooční čočky. Není důvod se zákroku obávat. Jedná se o bezpečný a bezbolestný zákrok, který provádíme ambulantně,” řekl Pavel Stodůlka.

Prvořadé je chránit zdraví pacienta. Pokud by laserovou operaci podstoupil člověk, který na ni není vhodný, jeho oční problémy by se po zákroku mohly zhoršit. „Kde je to možné, používáme ke korekci dioptrií laser. U pacientů s atypickými parametry rohovky by však mohlo časem dojít k nenávratným změnám ve strukturách rohovky a zhoršování vidění a s tím souvisejícímu nárůstu dioptrií. U suchého oka může dojít ke zhoršení suchosti a nemalým subjektivním obtížím – jako je například bolestivé pálení, až řezání očí. U nestabilní dioptrické vady pak může nastat její opětovný nárůst v budoucnu. Ve složitějších případech proto doporučujeme jiné metody, které jsou stejně bezpečné a účinné jako odstranění dioptrií laserem,” popsal Pavel Stodůlka.

Lidem, kteří laserovou korekci dioptrické vady podstoupit nemohou a pro výměnu nitrooční čočky se nerozhodnou, nezbývá než dál používat kontaktní čočky nebo dioptrické brýle. Jejich výběru by se ale měli důkladně věnovat. Odborníci důrazně varují před nákupem takzvaných hotových brýlí. Pro korekci oční vady totiž rozhodně vhodné nejsou. 12 popsal Karel Liška, hlavní optometrista oční kliniky Gemini.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.