oční lékařka

Jak se neztratit v odborných názvech u očního lékaře

Krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady. Jen v České republice jimi trpí kolem šesti milionů lidí. Většina z nich ale pořádně neví, co se pod názvy těchto nemocí vlastně skrývá. Podle studie Evropské unie nerozumí diagnóze každý pátý pacient, osmdesát procent chápe jen její část.

Oční vady nejsou vždy nutně spojené s vyšším věkem, postihují dospělé i děti. Jaké jsou nejčastější typy vad, se kterými se můžeme setkat?

  • Tupozrakost je zhoršení vidění jednoho oka vyskytující se už od narození v důsledku toho, že mozek oko dostatečně nezapojí. Vidění lze zlepšit jen v dětství cvičením očí, v dospělosti již příliš ovlivnit nelze. V dospělosti lze na oku s touto vadou odstranit dioptrie, ale oko již navždy zůstane slabší. Lidí trpících touto chorobou je v Čechách asi pět procent. Ti například nikdy neuvidí 3D film v plné kvalitě, nejsou totiž schopni sledovat film oběma očima stejně.
  • Krátkozrakost představuje zhoršené vidění do dálky. Způsobuje ji přílišný nárůst očního bulbu. Paprsky světla se pak nespojují v nejostřejším místě na sítnici, nýbrž před ní. S přibývajícím věkem se může vada zhoršovat. Krátkozrakost bývá u sedmdesáti procent pacientů kombinována s astigmatismem.
  • Astigmatismus zapříčiňuje (stejně jako krátkozrakost) zhoršené vidění do dálky. Vzniká ale kvůli špatnému zakřivení rohovky.
  • Dalekozrakost naopak představuje zhoršené vidění na blízko. Je zapříčiněna nedostatečnou délkou očního bulbu. Paprsky světla usměrněné čočkou se spojují až za sítnicí a díky tomu nevzniká na sítnici ostrý obraz.
  • Vetchozrakost je poslední z častých očních vad. Lidé trpící tímto onemocněním vidí špatně při čtení, protože nejsou schopni zaostřit na blízko. Tato vada se nejčastěji objevuje po čtyřicátém roku věku.

Oční vady je možné korigovat brýlemi, kontaktními čočkami, případně je lze odstranit laserovou operací nebo implantací nitrooční čočky.

Jak vybrat správné brýle?

Bez brýlí se neobejde téměř polovina Čechů. Jak vybrat ty správné? Musíme myslet na to, že každé oko má své parametry, které se musí skloubit tak, aby brýle dobře uživateli seděly. Při výběru brýlí je také nutné zohlednit oční vadu.

S monofokálními dioptrickými skly vidí člověk dobře jen na jednu vzdálenost, tedy do dálky či na čtení. Bifokální brýle se skládají ze skla, v jehož spodní části je okénko, které představuje dioptrie na čtení, horní částí pak pacienti vidí dobře do dálky. Na střední vzdálenost, například při práci na počítači, je však nutné použít jiné brýle. Poslední jsou multifokální skla. Ta umožňují dobré vidění do dálky, na počítač i na čtení. Sklo je plynulé, přechod dioptrií není pouhým okem viditelný. Někteří lidé je ale špatně snášejí, mohou vyvolávat bolesti hlavy.

Případným řešením většiny očních vad mohou být i laserové operace. Ty jsou díky rychlému vývoji technologií stále rychlejší, bezpečnější a šetrnější.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.