Oční vady zvyšují až trojnásobně riziko zranění na pracovišti

Lidé s nekorigovanou nebo špatně korigovanou oční vadou mají až třikrát vyšší úrazovost na pracovištích. Mezi nejčastější vady patří presbyopie neboli stařecká vetchozrakost, která postihne většinu lidí starších 45 let. Zhoršuje nejenom ostrost vidění, ale také prostorovou orientaci, zpomaluje adaptaci na tmu a zužuje zorný úhel. Nedostatečná korekce zraku se také až z 80 procent podílí na zdravotních potížích spojených s dlouhodobou prací na počítači, řekl Pavel Lackovič z nestátní oční ambulance v Bratislavě.

Mezi hlavní příznaky ztráty zaostřovacích schopností oka patří častá únava, pálení či řezání očí, zdvojení obrazu nebo bolesti hlavy přecházející v migrénu. Častou příčinou jsou přitom špatné světelné podmínky. „Počátky zhoršování kontrastní citlivosti se mohou objevit už kolem 30.roku života. Starší lidé mají až dvakrát delší adaptační schopnost při oslnění, proto zhruba třetina sedmdesátiletých lidí nemůže za šera řídit auto. Tito lidé potřebují také až o deset minut delší dobu na adaptaci ve tmě,“ řekl Lackovič.

Při práci na počítači je podle něj nutné pracovat s velikostí písmen minimálně 2,6 až 3,6 milimetrů, ideální je velikost písma kolem čtyř milimetrů. Nejvhodnější je použití černé barvy na bílém podkladě, vhodná je i kombinace modré se žlutou, která má velký jas.

Při výběru vhodných brýlí je nutné dopředu zvolit vzdálenost pracovní plochy. Zatímco při čtení jsou písmena vzdálena od oka 30 až 40 centimetrů, u počítače může být vzdálenost až dvojnásobná. Výrobci brýlových čoček proto nabízejí speciální čočky, u kterých si může zákazník zvolit, zda chce vidět ostře pouze na blízko s co nejširším zorným polem, nebo uvidí ostře až na vzdálenost několika metrů v užším zorném úhlu.

Potíže s vetchozrakostí řeší lidé i u kondičního sportování. „V elitní skupině 18 až 25 let má problémy se zrakem zhruba 40 procent sportovců, v presbyopickém věku je to už kolem 85 procent sportovců. Mezi první varovné signály patří proměnlivá výkonnost, opakování stejných chyb nebo obtíže s posouzením polohy ostatních hráčů nebo míče,“ řekl optik Vilém Rudolf.

Stárnutí a ochabnutí očních svalů lze stejně jako u ostatních oddálit tréninkem, vyhnout se jim ale nelze. Při výběru vhodných brýlí pro sport je podle něj ale nutné důkladnější vyšetření, ostrost vidění se například testuje v pohybu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.