Nová metoda pro korekci vetchozrakosti – fakická difrakční čočka

V úterý 15. dubna primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka implantoval pacientovi novou čočku pro korekci vetchozrakosti. Zlínská oční klinika si tak na své konto připsala další světové prvenství. Použitá čočka nové generace byla implantována vůbec poprvé na světě.

Vůbec poprvé na světě jsme pacientovi implantovali takzvanou fakickou zadněkomorovou čočku, která na sobě nese difrakční optiku. To umožňuje v oku zanechat původní čočku. Zákrokem se vyřeší pacientova vada vidění do dálky a zároveň uvidí do blízka bez brýlí,“ popsal zákrok Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Difrakční optika na umělé čočce rozděluje světlo na více ohnisek a díky tomu jsou pacienti po zákroku schopni zaostřit na více vzdáleností. Ideální skupinou pro tento typ zákroku jsou pacienti ve věku od 40 do 60 let.

Nová čočka, která nese odborné označení fakická difrakční čočka, řeší vetchozrakost a zbavuje lidi potřeby brýlí na čtení. Ta se objevuje téměř u každého člověka nad 40 let věku. „V minulosti se tato vada řešila výměnou oční čočky za umělou.

Nová technologie je přitom nejen účinnější, ale také šetrnější k lidskému oku a podle některých názorů by mohla znamenat postupný konec dioptrických brýlí. Zákrok se provádí ambulantně. Samotná operace trvá 15 minut a zlepšení je patrné okamžitě. Někdo může po zákroku vidět trochu zamlženě, to je zejména kvůli anesteziologickým kapkám a také proto, že je oko po zákroku podrážděné. Zamlžené vidění by se ale mělo do dvou dnů srovnat.


Obr. 1: Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., přednosta sítě očních klinik Gemini.

„Novou čočku, na jejímž vývoji se naše klinika podílela, umisťujeme do zadní komory za zorničku. Čočka je tak běžným okem neviditelná. Je tak tenká, že je někdy dokonce špatně rozeznatelná i pro očního lékaře, který se do oka dívá přístroji,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Výhodou implantací umělých čoček je, že se vidění často zlepšuje velmi rychle, pacient může lépe vidět už několik hodin po zákroku. „Na klinice byli operováni hned dva pacienti – první, sedmapadesátiletý pacient měl problémy s viděním do dálky a nebyl schopen číst bez brýlí. Druhý pacient do dálky viděl lépe, ale také nebyl schopen číst bez brýlí. Oba pacienti se po patnáctiminutovém zákroku cítili dobře a už bezprostředně po něm byli schopni přečíst část textu bez brýlí. „Po zákroku pacientům zčásti stále funguje jejich původní čočka a zároveň jim pomáhá čočka nová, která koriguje vadu vidění do dálky. Se čtením a viděním na blízko jim pomůže difrakční optika,“ popsal Pavel Stodůlka.


Ukázky aplikace fakické difrakční čočky

Zákrok stojí přibližně 30 tisíc korun, není tedy dražší než běžné laserové operace, jejichž cena se pohybuje v rozmezí od 15 do 30 tisíc korun.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.