Lékaři v H.Brodě provedli unikátní oční operaci

Lékaři očního oddělení havlíčkobrodské nemocnice uskutečnili unikátní operaci – pacientovi implantovali multifokální torickou čočku, kterou lze korigovat vidění do dálky i do blízka a zároveň odstranit astigmatizmus, což je nepravidelné zakřivení rohovky. „Pacient byl operován v polovině listopadu, teď už zcela odložil brýle,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Tato čočka je podle mluvčí multifokální a torická zároveň a je speciálně vyrobena pro daného pacienta. Patří mezi nadstandardní prostředky, které zdravotní pojišťovny nehradí. „Její cena závisí na velikosti poškození zraku, pohybuje se mezi 20.000 až 30.000 korunami,“ uvedla. Dosud lékaři pacientům nabízeli buď multifokální, nebo torické čočky.

Čočka se vyrábí v Německu, pacient na ni čeká zhruba šest týdnů. Kromě implantátů, které jsou voperovány během operace trvající několik desítek minut, dostane pacient i jednu čočku jako náhradní. O operaci už podle mluvčí projevili zájem další tři lidé.

Klasická multifokální nitrooční čočka umožňuje podle primáře očního oddělení Petera Mojžíše pomocí optických zón korigovat vidění do blízka i do dálky, podobně jako je tomu u multifokálních brýlí. S výhodou se používá u pacientů vyššího věku k odstranění takzvané vetchozrakosti. „Bohužel, u pacientů s vyššími hodnotami rohovkového astigmatizmu nelze tento typ čočky použít,“ uvedl Mojžíš.

Sedmačtyřicetiletému pacientovi se střední dalekozrakostí a vysokými hodnotami astigmatismu museli lékaři ještě před operací vyznačit na rohovce osu astigmatismu. Nitrooční čočka byla implantována malým řezem do pouzdra původní čočky. Nová čočka má na povrchu vyznačené referenční čáry, které určují požadovanou osu a v oku se umístí tak, aby s body na rohovce tvořily jedinou přímku, popsal primář.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.