Počet nemocných s rakovinou jater v České republice pravidelně narůstá. Podle statistik v ČR každoročně onemocní nádorovým onemocněním 65.000 lidí, rakovina jater je přitom každoročně diagnostikována necelé tisícovce pacientů. Nárůst onemocnění souvisí se zvýšeným výskytem žloutenky B a C. Uvedl to onkolog Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze profesor Luboš Petruželka.
Do chronického stadia, které zvyšuje riziko rakoviny, přejde téměř 70 procent nemocných žloutenkou typu C, řekl.
Karcinom jater je celosvětově šestým nejčastějším nádorovým onemocněním a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Jeho výskyt stoupá v Evropě i USA. Pouhých pět procent pacientů tuto zákeřnou chorobu přežije. Většina zemře do roka po objevení nemoci.
Rakovina jater se navíc obtížně odhaluje. „Příznaky jsou bohužel velmi plíživé, nejednoznačné, a to snížení váhy, tlaky v podbřišku, neurčité zažívací potíže. Nemoc proto zachycujeme v pozdních stadiích,“ řekl Petruželka.
Dalšími rizikovými faktory kromě žloutenky jsou genetická dispozice, aflatoxiny (plísňové jedy v potravě), alkoholismus a kouření. Rakovina jater je dvakrát četnější u mužů, častěji postihuje vyšší věkové skupiny.
Pokud nelze pacienta léčit chirurgicky, může pomoci takzvaná cílená biologická léčba. Díky rozšifrování lidského genomu můžeme zasáhnout přímo napadené buňky, vysvětlil Petruželka. Aplikována však může být zatím jen zhruba třetině pacientů na základě stavu jater a podle tolerance pacienta, řekl.
Po stanovení diagnózy pacient zažívá psychický šok. Následuje fáze vzteku a záště, fáze přijetí nemoci, následně deprese a konečně vyrovnání se se smrtí. „U karcinomu jater se objevují jednotlivé fáze rychle po sobě, ne všemi musí pacient projít,“ řekla psycholožka VFN Laura Janáčková. Podle ní je důležité vysvětlovat rodině nemocného, jak pacienta podporovat.
Vložit komentář