Rakovinu jater každý rok zjistí lékaři u 850 lidí, zemře 750. Vysoké počty úmrtí v ČR kopírují počty nemocných, kterých přibývá, na rozdíl třeba od Japonska, kde úmrtnost začala už klesat, řekl primář Igor Kiss z brněnského Masarykova onkologického ústavu. Jedním z důvodů vysoké úmrtnosti v ČR je podle něj pozdní odhalení nemoci.
„Jen 30 procent pacientů přijde k lékaři v časném stadiu, kdy nádor je menší než tři centimetry. S pokročilou rakovinou přijde 70 procent pacientů, z nich 20 procent do tří měsíců zemře,“ uvedl.
Šanci na prodloužení života dává nemocným podle Kisse nová biologická léčba, kdy lék působí cíleně na nádorové buňky. Poskytují ji onkologická centra. Vzhledem k omezení rozpočtu od zdravotních pojišťoven centrům hrozí, že zhruba na podzim jim peníze dojdou. Centra nyní vyjednávají s pojišťovnami o navýšení peněz.
Rakovině jater u většiny pacientů předchází nákaza virem hepatitidy B nebo C. Podle docenta Petra Urbánka z pražské Ústřední vojenské nemocnice nákaza těmito viry riziko rozvoje rakoviny výrazně zvyšuje. Světový den hepatitidy 28. července na tuto souvislost upozorní.
„Nádor tohoto typu vzniká v naprosté většině případů u lidí, kteří mají jaterní chorobu. U lidí jinak zdravých je naprostou raritou,“ řekl.
Souvislost hepatitidy B a C s rakovinou jater je podle Urbánka jednoznačná. V případě hepatitidy C vzniká zhoubný nádor výhradně u pacientů s jaterní cirhózou, do pěti let od nákazy až u 25 procent cirhotiků. V případě hepatitidy B vzniká v jakémkoli stadiu jaterního poškození, tedy i u pacientů bez cirhózy.
Zásadní problém vidí Urbánek v tom, že většina nakažených o své infekci neví. Rizikové skupiny by proto měly podstupovat screeningová vyšetření, aby se infekce odhalila v časném stadiu.
„Vyšetřit by se měl nechat u praktického lékaře každý, kdo užíval injekčně drogy, byť jako jednorázový experiment. Dále lidé, kteří před rokem 1992 dostali krevní derivát, lidé s tetováním a piercingem a ti, co podstoupili orientální metody léčby, kdy se naruší celistvost kůže,“ doporučil odborník.
Spolu s vyšetřením na oba viry hepatitidy se dělá vyšetření na virus HIV. Je to světové doporučení. „Když se někdo vrátí z dovolené, kde se choval rizikově, měl by se nechat vyšetřit – interval u hepatitidy C je dva až tři týdny, u hepatitidy B tři týdny až měsíc,“ shrnul Urbánek.
Vložit komentář