Počet dospělých, kteří trpí cukrovkou, se za posledních 30 let víc než zdvojnásobil. Uvádí to studie britských vědců, o níž dnes informovala agentura AP. Cukrovku nyní má na celém světě 347 milionů lidí, v roce 1980 to bylo jen 153 milionů.
Podle vědců je 70 procent z uvedeného růstu důsledek zvyšujícího se počtu obyvatel světa a zároveň stárnutí populace. Cukrovka se totiž častěji vyskytuje u lidí ve středním věku a starších. Podstatnou měrou se ale na nových případech cukrovky podílí tak nezdravý životní styl a rostoucí míra obezity v populaci.
„Pokud nevytvoříme lepší programy, které by u pacientů odhalovaly zvýšenou hladinu cukru v krvi, a nepomůžeme těmto lidem hlídat si váhu, cukrovka bude i nadále hlavním břemenem pro zdravotnické systémy na celém světě,“ varoval jeden z autorů studie Majid Ezzati.
S léčbou cukrovky jsou už teď spojeny značné výdaje. Podle studie se v současnosti na celém světě zaplatí za inzulin a další léky 22 miliard liber (600 miliard korun), v roce 2015 už to bude 30 miliard liber (820 miliard korun).
Vložit komentář