Na záchytce skončilo za 20 let téměř 400.000 lidí, přibylo dětí

Téměř 400.000 Čechů a Češek skončilo za poslední dvě desítky let kvůli nadměrné opilosti na záchytce. Přes 80 procent byli muži. Počty opilých dětí stouply za tu dobu třikrát. Loni každý dvanáctý pacient byl mladší 20 let. Podle odborníků je Česko 60 let od vzniku první protialkoholní záchytky v pražském Apolináři zasaženo epidemií alkoholismu.

Každý Čech a Češka nad 15 let vypije za rok 16,5 litru čistého alkoholu, průměr světa je 6,13. Česká společnost je k alkoholu tolerantní, pivo Češi neberou za alkohol, a tak jsou se 160 litry na hlavu a rok první na světě.

Mezi alkoholiky přibývá žen, výjimkou nejsou ani těžce opilé děti. Podle evropské školní studie jsou čeští chlapci a dívky přeborníky v pití, 48 procent šestnáctiletých se opije nejméně jednou za rok, průměr Evropy je 39 procent.

„Od roku 1989 do roku 2010 přijaly protialkoholní záchytné stanice celkem 396.606 pacientů. Nejvíc opilců skončilo na záchytce loni, 30.487, z nich 25.732 byli muži a 4755 ženy. Opilých dětí a dospívajících bylo 2422,“ uvádějí na webu statistici.

Na počátku sledovaného období bylo v Česku 34 záchytek, do roku 1993 klesl jejich počet na 20, v roce 2009 na 14. Nyní je v Česku 16 záchytek. Rozmístění je nepravidelné, po třech stanicích je krajích Středočeském a Moravskoslezském, zatímco v Ústeckém a Libereckém kraji není žádná.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol podle průzkumu pětina dospělých, více než 1,3 milionu. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.

Pokud lékaři doporučují pití alkoholu, tak dvě deci vína denně, česká společnost ale tuto hranici překračuje.

Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.