opilost

Démon alkohol

Většina z nás to zná příjemný večírek, posezení, tu sklenka tam sklenka, alkohol, je veselo a ráno …. raději nemluvě.  Ale co když se to všechno zvrtne a my najednou zjišťujeme, že slavíme nebo si hledáme  příležitosti  čím dál více. Nebo dokonce už neslavíme, ale nepokrytě lijeme litry alkoholu, kdesi doma potutelně, aby nás sousedi nepomluvili.  Ano řeč bude o alkoholu a alkoholismu.

pití domaKaždý ví, jak na tom sám je, co snese a kde se v pití nachází. Tímto článkem nechci nikoho k pití alkoholu nabádat, ani trestat, nepůjde též o bilanci, ani o návod, jak s tím přestat. Článků a pomocných rad je na internetu víc než dost a ten, kdo s tím chce skutečně skončit si cestu najde.

 

Podívejme se společně co vlastně alkohol dělá s naším tělem.

Dlouhodobé nadužívání alkoholu nepoškozuje jen játra, ale způsobuje i poškození dalších orgánů a orgánových systémů, mezi něž patří například mozek a periferní nervy, srdce a dokonce pití ovlivňuje i vznik některých druhů rakovin.

Účinky alkoholu bezprostředně po požití

Alkohol napodobuje účinek mnoha drog. Působí podobně jako kokain a amfetaminy a tím vyvolává pocity vzrušení. Zároveň působí jako zklidňující léky. Způsobuje odstranění zábran i úzkosti. Napodobuje anestetika (např. ether) a tím poruší spojení mezi tělem a myslí. A to je už zlé. Je to zrada, člověk se cítí sebejistě, ale přitom je neschopný tělesné akce.

Alkohol v těle

Našimi sliznicemi je přijímám docela ochotně a to rovnou do krevního oběhu, částečně  v dutině ústní, v žaludku, ve střevě.

Víte že…

při podání alkoholu konečníkem, budete také opilí stejně jako by jste alkohol konzumovali ústy?   A při aplikaci alkoholu na kůži u novorozenců může způsobit těžkou intoxikaci vedoucí až ke smrti!.

 

Alkohol je opravdu velmi dobře absorbován všemi sliznicemi těla.

Rozklad alkoholu

Alkohol je v žaludku rozkládán alkoholdehydrogenázou (to je detoxikační enzym)  s něho vzniká acetaldehyd, který je zpracován na kyselinu octovou. Většina alkoholu však dojde do střeva. Odtud velmi snadně přestoupí přes stěnu do krevního oběhu. Je tomu proto, že alkohol, nebo-li ethanol, jsou velmi malé a dobře prostupné molekuly.

Co je to…

vlastně acetaldehyd? Chemická sloučenina poměrně dlouhého vzorce, ale o ten nám nejde. Jedná se o  bezbarvou, těkavou, hořlavou kapalinu, štiplavého zápachu. Dobrovolně by jste jí nevypili. Jedná se o mezi produkt při výrobě kyseliny octové – prostě octa, který znáte v 8% verzi z kuchyně.  A ten si také dobrovolně nelijete do krku. Mimo to, to ani nezkoušejte, popálíte si  hltan i jícen.

Málokdo ví, že nevolnost při pití nezpůsobuje alkohol, ale právě jeho produkt rozkladu acetaldehyd! Čím více pijeme, tím více se ho vytváří a tím je větší nevolnost. Tato chemikálie se rychleji vytváří u Asiatů a proto je mezi nimi méně alkoholiků.

Dlouhodobé účinky alkoholu na mozek

homelessPomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance se podařilo opakovaně zjistit, že alkoholici  a ti kdo nadužívají alkoholu mají  zmenšenou čelní (frontální) oblast mozku oproti abstinentovi. U letitých alkoholiků  jde o zánik až 20% nervových buněk této mozkové oblasti!. Proces je sice částečně vratný – mozek se při  dlouhodobé či doživotní abstinenci má schopnost částečně zvětšit hmotou, ale odumřelé neurony však již nikdy nevzniknou znovu, neboť po narození nám rychle zaniká možnost obnovy nervových buněk,

Dále víme, že alkohol ovlivňuje v  části mozku hypotalamus oblast odpovědnou za pocit žízně. Díky tomu mají alkoholici častěji a dříve žízeň.

Proč mě při pití alkoholu brní prsty?

Jednoduše proto, že vám odumírají periferní nervové buňky čili nervové buňky, které se nenalézají ani v mozku a ani v míše.   Poškození periferních nervových projevuje mravenčením, brněním, ve finální fázi až bolestí končetin. Tuto bolest končetin bohužel znají i cukrovkáři u nichž nefunguje dobře metabolismus. Použiji maličko drsnější, ale pravdivý příměr.

Pijáci jistě víte, jak dopadá stav končetin u nemocných cukrovkářů. Oni za to nemohou, ale počínaje cukrovkářskou (diabetickou) nohou, mnohdy konče nedostatečným vyživováním konců prstů, může díky jejich nedobrovolné nemoci dojít k nekróze končetin a následné amputaci.

Ano a tento stav si alkoholici dobrovolně přivádějí sami, asi také chtějí přijít o končetiny. 

 

Alkohol při epilepsiibezdomovec spí

Pití alkoholu je velmi častým spouštěčem epilepsie, tedy neurologického onemocnění nervového systému. Často se epilepsie objeví při alkoholovém odvykání a abstinenci. U alkoholiků jsou častější velké epileptické záchvaty.

Epileptický záchvat při plné opilosti bývá pro alkoholika konečnou. Při pádu se uhodí do hlavy a možnými zvratky se může udusit. Bez pomoci docela jistá cesta na hřbitov.  A ruku na srdce Češi, kolik lidí je ochotno pomoci opilci válícímu se na zemi … a při tom pro něj  jde o vteřiny.

A co dál při dlouhodobém nadužívání  alkoholu

Je toho opravdu ještě hodně. Takže teď už jen výčet.

1. Nadměrné zatížení jater s následnou jaterní cirhózou, zvětšení jater, s rizikovým faktorem rakoviny jater.

Co je to…

cirhóza jater? Nemoc, která nepostihuje jen alkoholiky. Vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou, nepotřebnou zjizvenou  hmotu, ve které si cévy hledají jiné cesty průtoku krve.  Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně. Játra nebolí, díky postupnému tvrdnutí pracují méně, ale při běžných denních činnostech nás tato lehká nedostatečnost nijak výrazně neomezuje. Ve chvíli, kdy nás začnou znatelně trápit a bolet, bývá už jaterní tkáň z velké části nenávratně poškozena. Léčba se v tomto stádiu zaměřuje většinou už jen na následky nemoci a zpravidla plné uzdravení souvisí jen s jejich transplantací.

2.  Hepatorenální syndrom, vzniká při poškození jater a znamená, že přestávají fungovat i ledviny

3.   Mužům, kterým přestanou řádně fungovat játra se postupně zvětší prsa  v důsledku poruchy likvidace přirozeně se vyskytujících ženských pohlavních hormonů v mužském organismu

4.  Ženám, holdujících alkoholu byla častěji  diagnostikována rakovina prsu

5.  Utrpí slinivka břišní, která pracuje víc na úkor poškozených jater,  díky snižované imunitě alkoholika pak rychleji a opakovaně vznikne zánět slinivky  a stává se rizikovým faktorem pro vznik rakoviny slinivky břišní

6.  Při pití se zvyšuje srdeční tep a s ním i krevní tlak, neboli hypertenze, jejíž neléčená forma vede k cévní mozkové příhodě (krvácivé mrtvici)

7. S nefunkčními játry se ztrácí  srážlivost krve a přichází  hemofiliezvrací

8.  Jedním z prvních symptomů jsou poleptané sliznice hltanu, jícnu i žaludku

9.  Ztenčená sliznice žaludku je drážděna trávicími kyselinami, za vzniku žaludečních vředů a zánětů žaludku

10. Protože to hodně bolí, nechce alkoholik svůj žaludek zatěžovat jídlem a tak dochází k podvýživě

11.  Nakonec sice něco pozře, ale bolavý žaludek začne produkovat kyseliny  pro trávení, ale tím více leptá sliznici žaludku a to bolí, takže je strava  vyzvrácena, včetně žaludečních šťáv

12. Díky častějšímu zvracení se urychlí leptání sliznic jícnu i hltanu včetně skloviny zubů

13. Obnažené zuby s poškozenou sklovinou jsou náchylnější k zánětům a parodontóze, vyšší krvácivosti a rozestupu dásní a vlastně celý tento proces zapříčiní ztrátu chrupu

14 . Ač se alkoholik i přes absenci chrupu snaží cokoli sníst, obnažený žaludek a snížená schopnost střev  absorbovat výživné látky z potravy, dochází k vylučování prakticky nestrávené řídké potravy pryč.

15. Z potravy se nezískávají důležité vitamíny jako vitamín B, jehož nedostatek zapříčiní špatnou  funkci nervového systému, takže alkoholika pomalu přestává cokoli bolet

16.  Nedostatek vitamínu C způsobí otevření a nehojení ran, ze kterých vytéká nesrážející se krev

17. Snižování množství krve se sníženým množstvím červeného barviva nepřináší do mozku dostatečné množství kyslíku a vzniká hepatocerebrální syndrom

18.  Díky poškození nervové soustavy a nespavosti přicházejí a psychické potíže jako deprese, panické úzkosti a jiné

19. Zároveň se pomaleji přenášejí vzruchy v těle  a alkoholik se stává pomalejší v pohybu i reakcích

 

20. A na co nakonec tento alkoholik  zemře,  již nechám na vašem uvážení. Příležitostí má mnoho.

 

zraněný opilec

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.