Lidem na dialýze prospívá cvičení

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zavedli jako první v ČR tréninkový program pro pacienty, kteří docházejí na dialýzu. Lidé s chronicky nemocnými ledvinami mají potíže s vylučováním toxických látek z organismu, což později zasahuje celé tělo včetně svalů. Stěžují si na únavu, nižší sílu i bolesti nohou. Cvičení jim výrazně prospívá. Po 20 týdnech zkoumání na tom byli výrazně lépe než lidé, kteří necvičili, řekli novinářům zástupci nemocnice.

Pacienti při dialýze, na níž tráví při třech sezeních za týden 15 hodin, šlapali na přístroji podobném rotopedu. Lékaři přišli i s řešením pro starší lidi, kteří trpí celou řadou nemocí a fyzický pohyb už je pro ně nepřijatelný. Svaly na nohou jim stimulovali pomocí elektrického proudu. I zde studie ukázaly výrazné zlepšení.

Podle lékařů je pozitivní také to, že cvičení i elektrostimulace lidem nezlepšily jen fyzickou kondici. Zdokonalily u nich také očistu organismu od škodlivých látek, které se u lidí s chronicky nemocnými ledvinami v těle hromadí a která má dialýza pomoci z organismu vyloučit.

Zdravotníci připustili, že obdobného výsledku by lidé mohli dosáhnout i i domácím cvičením. „Doporučujeme cvičit pětkrát týdně 45 minut,“ řekl za nemocnici Miroslav Souček. Podle lékařů se však část lidí k domácímu cvičení nedonutí, také se špatně kontroluje, jak intenzivně a jak dlouho se fyzické námaze věnoval. Naopak cvičení přímo při dialýze mohou zdravotníci sledovat a pacienti na dialyzačním sále se mohou navzájem povzbuzovat i si vyměňovat zkušenosti.

Počet takzvaně dialyzovaných pacientů podle lékařů roste. V roce 2007 připadalo v ČR na milion obyvatel 469 takto léčených, v posledních letech jich 150 ročně přibývá, dodal Souček. Častou příčinou selhávání ledvin bývá u lidí cukrovka a vysoký krevní tlak. Podle lékařů bude i takto nemocných přibývat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.