V návaznosti na prázdninový příspěvěk o alkoholu nám firma SANEP jako na zavolanou dodala výsledky průzkumu závislosti českých lidí na alkoholu. Téměř desetina Čechů přiznává závislost na alkoholu, patrný je i nárůst alkoholismu u dětí. Alkohol pak pravidelně konzumuje a připouští závislost v souhrnu 9,9 % domácí populace. Pojďme se společně na výsledky lásky k alkoholu v Čechách podívat do hloubky.
Jak dále ukázalo šetření v souhrnu 61,5 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, považuje konzumaci alkoholických nápojů za závažný celospolečenský problém naší země. Nadpoloviční většina domácí populace (54,1 %) se pak shoduje na tom, že je ČR zasažena epidemií alkoholu.
Alkohol v rukách dětí
Výsledky aktuálního průzkumu společnosti SANEP, zaměřeného na vztah domácí populace ke konzumaci a problematice alkoholu, v porovnání s výsledky zjištěnými společností SANEP v roce 2011 lze považovat za alarmující, neboť lze říci, že se stále více tuzemských obyvatel potýká s alkoholismem a jeho negativními důsledky. Za největší problém pak lze vnímat ve srovnání s výsledky z roku 2011, nárůst počtu dětí s alkoholem!
Zatímco v roce 2011 v souhrnu 2,1 % dotázaných uvedlo, že jejich děti mají problém s alkoholem, aktuálně tuto skutečnost u svých dětí připouští v souhrnu již 2,5 % respondentů.
Aktuálně v souhrnu 75,1 % dotázaných sdílí názor, že je vztah Čechů ke konzumaci alkoholických nápojů jako příliš tolerantní a benevolentní.
Téměř dvě pětiny dotázaných (39,8 %) pak aktuálně připouští, že v jejich bezprostřední blízkosti existuje osoba, která má problémy s alkoholismem.
Negativní následky požívání alkoholických nápojů vedly v souhrnu 6 % dotázaných až k vyhledání odborné pomoci.
Ke konzumaci alkoholických nápojů se aktuálně přiznává 83,1 % dotázaných. Naopak za abstinenty, mezi něž lze aktuálně zahrnout i např. těhotné ženy či osoby s nemocí, jenž nepřipouští požívání alkoholických nápojů, se považuje 16,9 % dotázaných.
Násilí a alkohol
Z respondentů, kteří uvedli, že konzumují alkoholické nápoje, přiznává v souhrnu 11,2 %, že jsou při nadměrné konzumaci alkoholických nápojů agresivní. Za velice závažné zjištění lze pak rovněž považovat skutečnost, že své partnery či potomky v opilosti napadlo 6 % dotázaných. Skutečné číslo však může být mnohem vyšší.
Za občasné konzumenty alkoholických nápojů se považuje 56,7 % dotázaných. Za pravidelné pijáky alkoholu, u nichž je riziko alkoholismu či jiných zdravotních obtíží mnohonásobně vyšší, se označuje 27,9 % dotázaných. Za alkoholiky, pro něž je alkohol každodenní nutností, se považuje 11,8 % respondentů.
Ve všech zmíněných zjištěních lze oproti roku 2011 pozorovat negativní nárůst jak občasných konzumentů alkoholu, tak však zejména pravidelných konzumentů a závislých alkoholiků.
Životní styl
- Pití alkoholu je pro 52,5 % dotázaných zejména příjemným doplňkem různých společenských událostí.
- Pro 13,2 % dotázaných představují alkoholické nápoje vítané zpestření všedních dnů.
- Závislou nutností na požívání alkoholických nápojů pak připouští 11,3 % respondentů.
- Pro 3,8 % dotázaných je alkohol prostředkem úniku od problémů a nespokojenosti s vlastním životem.
- Pití alkoholu je nedílnou součástí dne pro 4,1 % dotázaných.
- Pro 1,4 % respondentů představuje alkohol prostředek napomáhající ke zvládání každodenního stresu a povinností.
- Pro 0,8 % představuje alkohol způsob, kterým řeší své depresivní stavy.
- Alkohol občas zpříjemňuje život 54,5 % dotázaným.
- Alkohol často zpříjemňuje život 7,2 % respondentům a přináší radost i problémy 6,3 % domácí populace.
- Alkohol ničí zdraví 5,3 % dotázaným.
- Za pomyslného ničitele partnerských a rodinných vztahů označuje alkohol 4,1 % respondentů.
- Kariéru pak alkohol zničil 1,3 % dotázaným a 1,2 % respondentům znemožňuje alkohol najít a plnohodnotně mít práci.
I přes všechna negativa, která jsou spojena zejména s nadměrným požívání alkoholických nápojů, v souhrnu pouze 15,3 % respondentů, kteří uvedli, že konzumují alkoholické nápoje, by s alkoholem chtělo skoncovat.
A jak jste na tom vy?
Vložit komentář