Seniorka, babička pije,Imobilizační syndrom

Babičko, nezapomeň se napít!

 Lidé, především pak senioři, by měli být na pozoru a hlídat si svůj příjem tekutin nejen v době parných dní, ale po celý rok. Ideálně by si měli vést záznam, kdy se napít. Dehydratace je totiž může ohrozit na životě kdykoliv během roku, varují zdravotníci.

V době největšího parna v srpnu musela Vítkovická nemocnice kvůli dehydrataci na interní oddělení přijmout až okolo pěti pacientů týdně, v naprosté většině případů se jednalo o seniory. Během tropů však přicházeli i mladší lidé, kteří vysoké teploty podcenili a zapomněli se napít, ty ale většinou ošetřili na příjmové interní ambulanci a mohli je propustit do domácí péče. Informace poskytla staniční sestra Martina Trčková z interního oddělení Vítkovické nemocnice.

I v zimě je najdou starší pacienti, který mají tak vyschlou ústní dutinu, že vůbec nedokáží vypláznout jazyk. To znamená, že nejsou schopni ani polykat a takový stav již vyžaduje hospitalizaci.

Dalším způsobem, jak poznat, že je starší člověk odvodněn, je zmáčknutí kožní řasy, například na předloktí. Pokud se kůže nevrátí do původního stavu, znamená to, že podkoží je vysušené a organismus je dehydratován.

Víte, že…

Starší lidé nemají pocit žízně a necítí potřebu pít.

 

Starší organismus je mnohem křehčí než organismus osob v mladém a středním věku a zároveň starší lidé nemají pocit potřeby se napít, a protože více zapomínají, je dehydratace nasnadě.

Lidé, kteří doma pečují o své blízké, především pak o seniory, by proto měli během celého roku sledovat, kolik tekutin opečovávaný přijal. Péče o blízkého, který je nemocný, je nesmírně fyzicky i psychicky náročná. I když se snaží pečující udělat maximum, tak například kvůli práci nebo jiným povinnostem, nemůže být s nemocným 24 hodin denně. Proto je ale důležité průběžně a pravidelně kontrolovat příjem tekutin a to nejen během horkých letních dnů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.