Tým vědců ze švédského Královského karolinského lékařsko-chirurgického institutu ve Stockholmu představili studii, která se zabývá iluzí mimotělního vnímání a pocitem opuštění vlastního těla. Informovala o tom agentura AP.
„Zajímali jsme se o klasickou otázku, o které filozofové a psychologové diskutují po staletí: proč vnímáme, že vlastní já je v našich tělech,“ řekl vedoucí projektu Henrik Ehrsson. „Abychom to mohli studovat, vědecky jsme využili triky a vjemové iluze.“
Experimentu, jehož výsledky vědci zveřejnili v odborném magazínu PLoS, se zúčastnilo 87 dobrovolníků. S pomocí brýlí na zobrazení virtuální reality pak mohli potřást rukou sami sobě či zažít pocit bodnutí kuchyňského nože do žaludku.
Spolu se speciálními brýlemi hrály důležitou roli figuríny. Ty snímaly videokamery a obraz se přenášel do brýlí. Výsledkem byl pocit opuštění vlastního těla. Lidé se viděli z pohledu cizího člověka nebo si hleděli sami sobě do tváře. Když pak vědci vrazili do figuríny například nůž, byla prý iluze přenosu osoby dokonalá.
„Asi 70-80 procent lidí prožívá iluzi velice silně,“ řekla Ehrssonova kolegyně Valerie Petková.
Podle profesora experimentální psychologie na univerzitě v Oxfordu Charlese Spence švédská studie vystoupila z řady jiných, které se tímto tématem zabývaly. Otázka prý je, co by se stalo, kdyby člověk zůstal v této falešné realitě mnohem déle. Připomněl americký film Total Recall (1990) v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem, jemuž se ve snímku změnila poklidná virtuální dovolená v noční můru. Proto se Spence obává, zda by tyto zážitky v lidech nezanechaly nějaké trvalé následky.
Vložit komentář