Nový projekt uvádí do pohybu organizace Lékaři bez hranic ve svém největším léčebném středisku v Monrovii v Libérii. Klíčovou roli zde hraje aplikace pro mobilní zařízení, která bude sledovat polohu, stav a léčbu pacientů ve velice obtížném prostředí pomocí přenosných terminálů. Systém je momentálně v pilotní fázi.
V současné době se informace o stavu pacientů předávají ústně nebo na listech papíru, které se ručně skenují ve vysoce rizikové zóně. Lékaři bez hranic požadovali efektivnější a spolehlivější systém, který by umožňoval zadávání dat v reálném čase a zároveň by omezil riziko chyby a šíření viru.
V novém systému obdrží při příchodu do střediska každý pacient náramek s čárovým kódem a jedinečným identifikačním číslem. Identifikátor pacienta lékaři naskenují, což jim dále umožní snadno dohledat pacientovy záznamy a zadat diagnózu přímo pomocí formuláře zobrazeného na obrazovce mobilního terminálu. Informace jsou následně odeslány do databáze střediska pomocí bezdrátové sítě. Na základě výsledků je stanovena léčba a její výsledky jsou přidány do epidemiologické databáze. Zjistit polohu, stav a průběh léčby bude nyní pro zdravotnický personál snadnější.
Využívané mobilní terminály, které dodává společnost Zetes, jsou přizpůsobeny náročným podmínkám. Jsou odolné vůči vysoké teplotě, vlhkosti a prachu. Navíc byly navrženy tak, aby snášely kontakt s tekutinami, což je kvůli časté dezinfikaci okolního vybavení nezbytné.
Foto Tim Shenk, MSF
Vložit komentář