Monrovia (Tim Shenk, MSF)

Lékařům bez hranic nový projekt pomáhá monitorovat pacienty nakažené ebolou

Nový projekt uvádí do pohybu organizace Lékaři bez hranic ve svém největším léčebném středisku v Monrovii v Libérii. Klíčovou roli zde hraje aplikace pro mobilní zařízení, která bude sledovat polohu, stav a léčbu pacientů ve velice obtížném prostředí pomocí přenosných terminálů. Systém je momentálně v pilotní fázi.


V současné době se informace o stavu pacientů předávají ústně nebo na listech papíru, které se ručně skenují ve vysoce rizikové zóně. Lékaři bez hranic požadovali efektivnější a spolehlivější systém, který by umožňoval zadávání dat v reálném čase a zároveň by omezil riziko chyby a šíření viru.

V novém systému obdrží při příchodu do střediska každý pacient náramek s čárovým kódem a jedinečným identifikačním číslem. Identifikátor pacienta lékaři naskenují, což jim dále umožní snadno dohledat pacientovy záznamy a zadat diagnózu přímo pomocí formuláře zobrazeného na obrazovce mobilního terminálu. Informace jsou následně odeslány do databáze střediska pomocí bezdrátové sítě. Na základě výsledků je stanovena léčba a její výsledky jsou přidány do epidemiologické databáze. Zjistit polohu, stav a průběh léčby bude nyní pro zdravotnický personál snadnější.

Využívané mobilní terminály, které dodává společnost Zetes, jsou přizpůsobeny náročným podmínkám. Jsou odolné vůči vysoké teplotě, vlhkosti a prachu. Navíc byly navrženy tak, aby snášely kontakt s tekutinami, což je kvůli časté dezinfikaci okolního vybavení nezbytné.

Foto Tim Shenk, MSF

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.