Na klinice ISCARE proběhl unikátní zákrok, který dává naději nemocným s Crohnovou chorobou. Třem pacientům byly implantovány kmenové buňky do píštělových kanálů, které vznikají právě v důsledku Crohnovy choroby. Zhruba půlhodinový zákrok se zdá být nejefektivnějším známým řešením, které může nahradit stávající terapii a zároveň poprvé pacientům nabídnout trvalou úlevu od obtíží.
„Všechny tři operace proběhly úspěšně, bez komplikací. Zákrok trvá zhruba 30-40 minut a je prováděn v celkové anestezii. Za několik týdnů budeme vědět, jestli implantace kmenových buněk do píštělových kanálů mela trvalý efekt,” vysvětluje Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky a primář výzkumného centra pro střevní záněty v ISCARE. Klinika i na operacích spolupracovala s MUDr. Zuzanou Šerclovou, přednostkou chirurgického oddělení nemocnice v Hořovicích, která je expertkou právě na tento typ zákroku.
Chronické komplikace a nehojivé píštěle vznikají v oblasti konečníku v důsledku Crohnovy choroby a jde o velmi nepříjemné onemocnění s velkým dopadem na kvalitu života pacientů. Terapie u píštělí je zpravidla dlouhodobá a obtížná. Doteď se onemocnění nejčastěji léčilo kombinací biologické léčby, podáváním imunosupresivních léků a proktochirurgického zákroku s cílem zajistit trvalou drenáž. Tyto výkony je ovšem nutné relativně často opakovat a problémy se pacientům i tak opakovaně vracejí.
Kmenové buňky z Madridu
Unikátní zákrok provedený v ISCARE spočívá v implantaci mezenchymálních kmenových buněk z lidské tukové tkáně do píštělových kanálků. Po implantaci se tyto kmenové buňky přeměňují na vazivové buňky, které zacelí píštělový kanál a mají navíc také protizánětlivé účinky. „Implantace mezenchymálních kmenových buněk poprvé nabízí trvalé řešení pro pacienty s těmito obtížemi. Navíc jde o řešení nejefektivnější, dvěma třetinám pacientům se píštěle po této operaci zcela zahojí,” vysvětluje profesor Lukáš.
Nevýhodou operace je vysoká cena 1 200 000 Kč na jednoho pacienta. Zákrok proplácí pojišťovna, ale zatím pouze ve dvou nemocnicích v ČR, které mají na daný výkon specializované chirurgy a také vhodné pacienty. Konkrétně se jedná o kliniku ISCARE a nemocnici v Hořovicích. Vysoká cena souvisí s náročnou logistikou – kmenové buňky připravuje firma v Madridu a po rozmrazení musí být buňky do 72 hodin implementovány, jinak se znehodnotí.
Crohnova choroba, je autoimunitně zprostředkované zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje u řady pacientů vleklé perianální problémy, zhruba u třetiny pacientů vznikají v oblasti konečníku abscesy, což někdy vede až ke vzniku chronické nehojivé píštěle.
Vložit komentář