Rizikové chování pro oči i svět

Když v roce 1961 profesor Otto Wichterle doma na přístroji sestaveném z dětské stavebnice Merkur odlil první polymerové čočky, které nedráždily oči, a když pak v roce 1999 byl vyvinut ještě lepší materiál silikon-hydrogel, mělo se za to, že prapůvodní nápad „největšího všeuměla“ Leonarda da Vinci k nápravě očních vad byl doveden k dokonalosti. Jenže praktický život dokáže překvapit i geniální vědce.

Místo pomoci škodí

Kontaktní čočky se staly běžnou pomůckou. Jen v zemi jejich vynálezce, České republice, je nosí přibližně 150 000 lidí. Jsou vítanou náhradou brýlí při sportu, zjemňují vzhled při společenských příležitostech, ale jejich nositelé si jimi mohou pořádně škodit. Z rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, do kterého se zapojilo 745 respondentů, vyplynulo, že potíže z působené nevhodným zacházením s kontaktními čočkami má více než 60 % jejich uživatelů.

Nejčastější zdravotní problémy nositelů kontaktních čoček jsou:

  • pocit řezání a pálení (38 %)
  • červené oči (31 %)
  • zhoršené vidění (14 %)
  • zánět spojivek (10 %)

Kdo je vinen?

Čočky za tyto a mnohdy ještě vážnější nemoci oka, jako je třeba zánět rohovky nebo rohovkový vřed, ovšem samy o sobě nemohou. Na vině je rizikové chování lidí. Přestože většina nositelů je hned na počátku užívání poučena, jak s čočkami zacházet, neřídí se podle toho. Přes 70 % například překračuje doporučenou dobu jejich nošení. „Na cestách, zejména v přírodě, bývá komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské DuoVize. Nebezpečné rovněž je jít s čočkami na očích spát, ale přesto tak občas učiní 79 % jejich uživatelů.

Další příklady nevhodného chování jsou:

  • omývání čoček vodou místo k tomu určeným roztokem (79 %)
  • plavání s kontaktními čočkami na očích (76 %)
  • pozdní výměna pouzdra na čočky (64 %)
  • manipulace s čočkami s neumytýma rukama (46 %)

Řešení jednou provždy

I když se ale o čočky staráte vzorně (což je opravdu náročné), pečujete o pouzdro i roztok, je to něco cizorodého v oku. Jsou v přímém kontaktu s tkání s vysokou hustotou nervových zakončení a často narušují tvorbu a rozprostření slzného filmu. Podle zahraničních studií až 51 % nositelů kontaktních čoček je přestalo používat právě kvůli pocitu diskomfortu. Další argument je finanční. I když jednorázové pořízení čoček představuje relativně nízkou sumu, během deseti let za ně zaplatíte zhruba 60 000 korun. Laserová operace je sice už jednorázová „investice“, ale ta nejlepší – do sebe. „Lidé často ve snaze uspořit riskují zdraví. Přitom se mohou zbavit dioptrií jednou pro vždy. Vysoce kvalitní laserová refrakční operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za čtyřicet tisíc korun za obě oči,“ říká MUDr. Valešová.

Nerozloží se, nerozplynou, nezmizí

Škodit nesprávným užíváním mohou oční čočky i po tom, co doslouží. Jsou totiž z plastu, který v posledních letech zamořuje Modrou planetu v časech profesora Wichterleho nepředvídatelným způsobem. Ačkoliv jsou miniaturní, představují pro životní prostředí nemalou zátěž. Američtí vědci zjistili, že v USA se do odpadu dostane minimálně 20 tun kontaktních čoček ročně. Podle dotazníkového šetření jeden z pěti uživatelů vyhazuje čočky do umyvadla nebo do záchodu. Ve vodě se však čočky nerozloží, nerozplynou, nezmizí, čistička je nezlikviduje. Stávají se z nich mikroplasty, které se dostávají do řek, do půdy, do rostlin. Klidně je tak můžeme vypít ve své ranní kávě a „pochutnat“ si na nich v sendviči. Rizikové chování v tomto případě ohrožuje nejen oči.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.