Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou oční vady, kterými děti nejčastěji trpí. Rozpoznat je v nízkém věku dítěte však není nic snadného. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku.
První návštěvu u očního lékaře neodkládejte
Dětí s oční vadou přibývá, vliv na to má i používání počítačů, mobilních telefonů a časté sledování televize ve stále nižším věku. Oční vady mohou děti provázet už od narození. První návštěvu u očního lékaře by proto dítě mělo absolvovat do tří let. Dioptrie jsou často dědičné, pokud se tedy v rodině vyskytují vyšší dioptrie, je lepší navštívit očního lékaře již v prvním roce života.
„V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina.“
Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Signály, které varují, že se zrakem dítěte něco není v pořádku
Zjistit oční vadu mohou podle určitých signálů i sami rodiče. Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. Jsou-li schopné cíleně uchopovat předměty nebo reagovat na mimiku rodičů, měl by být zrak v pořádku.
Větší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí? „U kojenců se porucha zraku jednoho oka může projevovat šilháním. Od druhého měsíce by dítě mělo být schopno na chvíli zrak zaměřit na větší barevné předměty. Ve čtvrtém měsíci by mělo bez problémů sledovat i pohybující se výraznější předměty a jednoznačně navázat oční kontakt. Známkou zdravého zraku je také to, že se dítěti při silnějším osvětlení zúží zornice obou očí. U menších dětí se horší vidění může také například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly,“ uvedla Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.
„Zhoršený zrak jen jednoho oka může odhalit test, kdy se jedno oko při hře jemně zakryje. Pokud je jedno oko výrazně slabší, dítě se zakrytí zdravějšího oka brání, zatímco po zakrytí horšího oka si hraje dál. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky i z větší dálky. Bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Podobně lze orientačně otestovat zrak školákům s vytisknutými většími písmeny. Tučná písmena velikosti 1,5 centimetru by měli z pěti metrů rozpoznat,“ vysvětlil Jaroslav Polišenský, lékař oční kliniky Gemini.
Porucha zraku jen jednoho oka se nemusí na dítěti kteréhokoli věku projevit vůbec, proto jsou zavedeny preventivní prohlídky u pediatra, který by měl vadu odhalit. Pokud mají rodiče pochybnosti o správném vývoji zraku, mohou se na oční vyšetření objednat i bez doporučení pediatra. Na základě výsledků vyšetření lékař určí další postup.
S kontaktními čočkami pro dítě nespěchejte
Pokud se zjistí oční vada, zpravidla se dětem předepisují dioptrické brýle. V případě velkého rozdílu dioptrií mezi očima může být očním lékařem doporučena kontaktní čočka již v předškolním věku. Pokud lze dioptrickou vadu dobře korigovat brýlemi, pak není vhodné s kontaktními čočkami spěchat. Řešením může být výjimečně i laserová operace, kterou je ale vhodnější ponechat až po 16. roce života, kdy se dioptrie již ustalují.
Vložit komentář