Dotazy na téma myomy

Odpovídá doc. MUDr. Zdeněk Holub, CSc, gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice Kladno.

Gynekoložka mi řekla, že mám v děloze malý myom. Co to znamená?
Děložní myomy jsou nejčastějším gynekologickým nádorem a jsou přítomny u 25 až 30 % žen v reprodukčním věku. Jedná se o nezhoubné nádory, které se tvoří uvnitř děložní svaloviny (intramurální myomy) nebo i pod děložní sliznicí (submukózní) či pod zevním “krytem” dělohy (subserózní). Růst mohou rovněž i v děložním hrdle. Příčina vzniku těchto nádorů není dosud známa. Nemusíte mít obavu, myomy se nešíří rozsevem (nemetastazují) a nejsou zhoubné.
O svém onemocnění žena vůbec nemusí vědět a myom najde gynekolog náhodně při prohlídce. Potíže pozorujeme zhruba u 20 % pacientek. Patří k nim velmi silné menstruační krvácení, které může vést až k  chudokrevnosti, bolesti v pánevní oblasti, bolest při pohlavním styku. Myomy větších rozměrů mohou zvětšit objem dělohy natolik, že dojde k tlaku na močový měchýř a žena pak mívá časté nucení na močení. V těchto případech je vhodné navrhnout pacientce léčbu – většinou chirurgické  vynětí myomu. U starších žen, které již neplánují těhotenství, můžeme uvažovat i o odstranění dělohy (hysterektomii).
V České republice (stejně jako v Evropě či zámoří ) je ostatně tato diagnóza nejčastějším důvodem k odstranění dělohy.

Lze léčit myomy jinak než ostraněním dělohy?
V posledním desetiletí bylo do klinické praxe uvedeno několik léčebných metod, při nichž je děloha zachována. Ve světě nejvíce rozšířená je radiologická metoda uzávěru děložních cév, které významně zásobují myomy. Ty se pak zmenší, malé mohou zmizet úplně. Existují však postupy, při nichž jsou cévy uzavřeny chirurgickou svorkou nebo pomocí elektrické energie. Na našem oddělení se nám podařilo na základě zkušeností zahraničních kolegů vyvinout vlastní metodu. K uzávěru a přerušení cév používáme laparoskopický přístup a invazivní ultrazvuk (cévní svorku nebo elektrickou energii jen v ojedinělých případech). Přerušujeme také jen děložní, nikoli i vaječníkové cévy. Tím je vyloučena zátěž zářením i riziko snížení hormonální funkce vaječníků a poškození pánevních struktur elektrochirurgií. Tato metoda, s níž máme v současnosti již šestileté zkušenosti, je uznávána jako účinná jak v ČR, tak v zahraničí.

Již řadu let se marně snažím otěhotnět. Nedávno mi gynekoložka řekla, že mám v děloze dva nezhoubné nádory (myomy) a ať se tedy s nadějí na miminko rozloučím. Je to opravdu tak beznadějné?
Myomy mohou představovat důvod, proč se vám nedaří otěhotnět. Nádory v děloze mohou způsobit i komplikace v průběhu těhotenství a porodu, když se ženě otěhotnět podaří. Jak mnoho myomy vadí, záleží na jejich umístění v děloze a na jejich velikosti. Je prokázáno, že významně ovlivňuji průběh těhotenství zejména myomy umístěné uvnitř děložní dutiny. Naše zkušenosti s ultrazvukovou léčbou myomů (ultrazvukovým uzávěrem děložních cév) svědčí o tom, že po této terapii je možné otěhotnět a porodit zdravé dítě.
V současnosti jsme touto metodou léčili 178 žen, z nichž si 41 přálo v budoucnosti otěhotnět. Dvaceti ženám se to skutečně podařilo a na svět přišlo 14 dětí, a dvě ženy jsou v jiném stavu a očekávají porod během několika příštích měsíců.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.